Analizator biochemiczny – czym jest to urządzenie?

Analizator biochemiczny – czym jest to urządzenie?

26 listopada, 2020 0 przez admin

Krew każdego z nas nie tylko daje nam życie, ale również jest źródłem wielu cennych informacji o naszym stanie zdrowia. Nie dziwi więc fakt, że badania krwi są powszechnie stosowane w diagnostyce różnego rodzaju schorzeń. Obecnie w tym celu wykorzystuje się nowoczesne urządzenia, które pozwalają zmniejszyć ilość błędów i wykonywać badania szybko i sprawnie. Jednym z nich jest analizator biochemiczny. Czym jest i jak działa to urządzenie? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Czym jest analizator biochemiczny?

Zacznijmy od początku, a więc od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest analizator medyczny. Mówiąc najprościej, jest to nowoczesne urządzenie, które wykorzystywane jest do wykonywania biochemicznych oraz klinicznych testów krwi. Za jego pomocą możliwe jest określenie poziomu enzymów, elektrolitów, lipidów, pierwiastków śladowych oraz wielu innych składników osocza krwi. Te zaś z kolei są skarbnicą wiedzy na temat naszego stanu zdrowia oraz funkcjonowania poszczególnych organów. Analizator to urządzenie, które podgrzewa, wiruje, analizuje oraz przetwarza otrzymane dane, dzięki czemu otrzymujemy gotowe, miarodajne i rzetelne wyniki.

Rodzaje analizatorów stosowanych w laboratoriach

Obecnie w laboratoriach diagnostycznych wykorzystuje się dwa podstawowe rodzaje analizatorów biochemicznych. Są to analizatory automatyczne oraz półautomatyczne. Pierwszy rodzaj, jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga od nas dodatkowych działań. Urządzenie samodzielnie zajmuje się analizą próbki oraz przetworzeniem pozyskanych danych. W przypadku analizatora półautomatycznego osoba zajmująca się jego obsługą musi przygotować nie tylko próbki, ale również odczynniki.

Zalety stosowania analizatorów biochemicznych

Analizatory biochemiczne znajdują obecnie zastosowanie w praktycznie każdym laboratorium diagnostycznym. Nie ma w tym nic dziwnego – to urządzenia, które mają bardzo wiele zalet. Wśród nich wymienić możemy znaczące przyspieszenie tempa dokonywanych analiz, dzięki czemu laboratoria są w stanie zająć się większą liczbą próbek i szybciej dostarczyć wyniki pacjentom.

To jednak nie wszystko. Dobry analizator biochemiczny pozwala wyeliminować ryzyko błędnej analizy próbki, a co za tym idzie znacząco zwiększa rzetelność przeprowadzonych badań. Warto również wspomnieć o tym, że analizatory pozwalają na zmniejszenie ilości próbek niezbędnych do wykonania analiz, dzięki czemu pacjent może oddać jedynie jedną probówkę krwi, zamiast kilku. Zwiększa to więc jego komfort i nie wpływa negatywnie na samopoczucie. Co więcej, nowoczesne analizatory pozwalają na zapisywanie, przechowywanie oraz przetwarzanie wyników, dzięki czemu są one odpowiednio zabezpieczone.

Podsumowując, analizator biochemiczny to urządzenie, bez którego niemożliwa byłaby skuteczna i rzetelna praca laboratoriów diagnostycznych. Co ważne, jest to urządzenie wykorzystywane zarówno w przypadku badań profilaktycznych, diagnostycznych, jak i tych, które prowadzone są w procesie leczenia lub po jego zakończeniu. Urządzenia te służą więc wszystkim pacjentom – każdy, kto chociaż raz oddawał krew do badań, może mieć pewność, że była ona analizowana właśnie za pomocą tego typu urządzeń.