Atlas ćwiczeń – jak trenować w domu?

Atlasy ćwiczeń to jedne z najpopularniejszych urządzeń używanych w siłowniach. W ostatnim czasie ludzie coraz chętniej inwestują jednak w takie urządzenie, by ćwiczyć na nim w domu. Dlaczego? To proste: atlas ćwiczeń nie zajmuje dużo miejsca, a jednocześnie pozwala na wykonywanie licznych, zróżnicowanych treningów na niemal wszystkie partie mięśniowe. Jeśli ćwiczymy regularnie, atlas ćwiczeń bez wątpienia będzie dobrą inwestycją. Jak skutecznie wykorzystywać go w domu?

Ćwiczenia na atlasie – od czego zacząć?

Zanim rozpoczniemy trening na atlasie ćwiczeń, warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które nie tylko zwiększą efektywność naszego działania, ale również zapewnią nam maksymalne bezpieczeństwo. Ważnym aspektem będzie z pewnością pamiętanie o tym, by nie ćwiczyć szybko. Nie ilość, a jakość powtórzeń mają fundamentalne znaczenie. Gdy ćwiczymy powoli, nasze ruchy stają się płynne, co pozwala na właściwą stymulację mięśni. Gdy wysiłek jest mniejszy, należy brać wdech, gdy większy – wydychać powietrze. Dzięki temu nasze mięśnie otrzymają właściwą ilość tlenu.

Podczas treningu na atlasie ćwiczeń zaleca się przyjęcie prostej postawy, dzięki czemu kręgosłup nie będzie nadmiernie obciążony. Pamiętajmy również o spinaniu mięśni brzucha, by nasze ruchy były równomierne.

Przed każdym treningiem należy wykonać dokładną, precyzyjną rozgrzewkę, która przygotuje nasz organizm na nadchodzący wysiłek oraz pomoże rozgrzać mięśnie i stawy. To bardzo ważny element treningu – pominięcie rozgrzewki może znacząco zwiększyć ryzyko kontuzji. Jej dokładny przebieg zależy od tego, jak ma wyglądać trening docelowy.

Zanim przystąpimy do pracy na atlasie ćwiczeń, powinniśmy również dobrać optymalne obciążenie, indywidualnie dopasowane do naszych możliwości. Właściwe obciążenie to takie, które pozwoli nam wykonywać każde powtórzenie w takim samym tempie i nie doprowadzić do powstawania urazów. Warto pamiętać także o krótkich przerwach między kolejnymi powtórzeniami i uzupełnianiu płynów.

Co ćwiczyć na atlasie ćwiczeń?

Na atlasie ćwiczeń możemy pracować nad siłą, masą i rzeźbą. Dzięki funkcjonalności owego urządzenia, mamy szansę wyćwiczyć różne partie mięśni. Wykonywanie skłonów tułowia (na stojąco lub na siedząco) to na przykład odpowiednie ćwiczenie do pracy nad mięśniami brzucha. Inne możliwe ćwiczenia to przysiady z obciążeniem na barkach (mięśnie czworogłowe ud), podciąganie się na drążku przy atlasie (mięśnie grzbietu) czy zginanie przedramion przy wykorzystaniu wyciągu dolnego (mięśnie dwugłowe ramienia).

Po każdym treningu na atlasie ćwiczeń – podobnie, jak podczas rozgrzewki – warto zadbać o rozciąganie. Gwarantuje to wzmocnienie ścięgien, poprawia ukrwienie mięśni, rozluźnia je i przyspiesza proces ich regeneracji. Potreningowy stretching zajmuje zaledwie kilka minut, a ma duże znaczenie.

Kto może ćwiczyć na atlasie ćwiczeń?

Atlas ćwiczeń to dobre urządzenie treningowe dla każdego miłośnika wysiłku fizycznego. Istnieje jednak kilka chorób, przez które taki rodzaj treningu może być niebezpieczny dla naszego zdrowia, dlatego przed dokonaniem zakupu warto się przebadać i skonsultować z lekarzem. Atlas ćwiczeń na pewno nie będzie opcją dla osób z chorobami serca i kręgosłupa.

Podobne wpisy