AZS u niemowląt: objawy, diagnoza i opieka nad małym dzieckiem ze skłonnością do atopowego zapalenia skóry
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie skóry, które często dotyka niemowląt i małych dzieci. Stanowi spore wyzwanie dla rodziców i opiekunów, którzy chcą troszczyć się o swoje maluchy, ale na starcie zwyczajnie nie wiedzą jak: niemowlęta z AZS często doświadczają niepokojących objawów takich jak czerwone plamy, świąd i suchość skóry. Wszystko to wymaga szczególnej uwagi i odpowiedniej opieki, ale przede wszystkim – rozpoznania. Dlatego w niniejszym artykule omówimy największe wyzwania AZS, znaczenie stosowania odpowiednich kosmetyków oraz wybór kremu ochronnego, który spełni potrzeby skóry niemowląt skłonnych do AZS.
Czym jest AZS?
Atopowe Zapalenie Skóry, znane również jako egzema atopowa, to przewlekła choroba dermatologiczna charakteryzująca się suchą, swędzącą skórą. U niemowląt objawy AZS to najczęściej zaczerwienienie i swędząca wysypka. Co ważne, AZS może mieć różne nasilenie – oznacza to, że jeśli zniknie, nie oznacza, że nie powróci. Może też nasilać się w zależności od wielu czynników, w tym genetyki, środowiska i reakcji skóry na różne substancje.
Specyfika skóry dzieci ze skłonnością do AZS
Skóra niemowląt i małych dzieci ze skłonnością AZS bardzo szybko traci wodę, co prowadzi do jej nadmiernego przesuszenia. Sucha skóra staje się bardziej podatna na podrażnienia i zaostrzenie objawów AZS. Dlatego ważne jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry poprzez stosowanie specjalnych emolientów i kremów nawilżających.
Znaczenie kosmetyków w pielęgnacji skóry z AZS
Kosmetyki używane u niemowląt z AZS (lub skłonnością do AZS) powinny być delikatne, hipoalergiczne i pozbawione substancji drażniących. Wiele produktów dostępnych na rynku jest specjalnie dedykowane dzieciom o szczególnie wrażliwej cerze – zawiera składniki łagodzące podrażnienia i nawilżające skórę. Do tej grupy należą produkty Cudocell, na przykład krem ochronny dla niemowląt.
Krem ochronny dla niemowląt u dzieci ze skłonnością do AZS
Krem ochronny dla maluszków ze skłonnością do AZS powinien zawierać substancje nawilżające, takie jak gliceryna, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Z kolei witaminy i składniki łagodzące (np. pantenol) mogą pomóc w złagodzeniu podrażnień i świądu oraz odżywieniu skóry.
Cudocell Baby Derm to krem regenerujący, który świetnie sprawdzi się u dzieci ze skłonnością do AZS. Co ważne, łagodzi podrażnienia skóry, koi i zmniejsza uczucie szorstkości, zamiast tego dając uczucie nawilżenia. Szybko zauważysz, że pozostawia skórę dziecka gładką i miękką w dotyku.
Cudocell Baby Derm to krem, który:
- łagodnie pielęgnuje,
- łagodzi podrażnienia,
- regeneruje cerę,
- wzmacnia barierę hydrolipidową skóry,
- pozostawia na skórze film chroniący przed czynnikami zewnętrznymi.
O czym musisz pamiętać jako rodzic? 7 wskazówek dla opiekunów
- Stosuj łagodne, hipoalergiczne detergenty do mycia wrażliwej skóry dziecka.
- Unikaj produktów do higieny zawierających substancje drażniące.
- Nie przesuszaj skóry dziecka. Wybieraj krótsze kąpiele w ciepłej wodzie (nie gorącej).
- Wybieraj produkty o łagodnym składzie, wolne od substancji zapachowych i barwników.
- Nawilżaj skórę dziecka zaraz po kąpieli.
- Wybieraj ubrania z miękkich, naturalnych materiałów.
- Do prania używaj delikatnych środków dedykowanych dzieciom z AZS i hipoalergicznych.
Na koniec pamiętaj: Ten artykuł ma na celu dostarczenie informacji na temat objawów, diagnozy i opieki nad niemowlętami z AZS lub ze skłonnością do AZS. Zawsze należy jednak skonsultować się z pediatrą lub dermatologiem dziecięcym, który wskaże właściwe kierunki leczenia i pielęgnacji. Odpowie też na wszystkie Twoje pytania dotyczące zdrowia maluszka.
Źródła
Werfel, T., Aberer, W., Ahrens, F., et al. (2014). Leitlinie Neurodermitis. JDDG: Journal der Deutschen Dermatologischen Gesellschaft, 12(2), e1–e75. https://doi.org/10.1111/ddg.12380
Bieber, T., D’Erme, A. M., Akdis, C. A., et al. (2017). Clinical phenotypes and endophenotypes of atopic dermatitis: Where are we, and where should we go? Journal of Allergy and Clinical Immunology, 139(4S), S58–S64. https://doi.org/10.1016/j.jaci.2017.01.008