Bezpieczne opalanie?

Bezpieczne opalanie?

15 stycznia, 2020 0 przez admin

W zdrowym ciele zdrowy duch, tak mówi przysłowie. Ale czy zawsze tak jest? Otóż nie. Na ogół mówi się, że opalenizna nadaje skórze zdrowy wygląd, niestety z fachowego punktu widzenia to nieprawda. Słońce prócz syntezy witaminy D3 w naszym organizmie czyni wiele złego. Skutkiem ubocznym nadmiernego opalania jest przedwczesne starzenie się skóry. Promieniowanie niszczy jej strukturę, uszkadzając po kolei włókna kolagenowe, sprężyste i elastyczne. Długotrwała ekspozycja na słońce, skutkuje również licznymi przebarwieniami, które mogą okazać się niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia. Krótko mówiąc, nasze ukochane słońce może doprowadzić do powstania nowotworu skóry.

Dlatego tak ważne jest, aby każda kąpiel słoneczna odbywała się w sposób bezpieczny

Sięgając do fachowych źródeł można znaleźć informację dotyczącą podziału filtrów przeciwsłonecznych ze względu na ich sposób działania. Z reguły na opakowaniach widnieje informacja dotycząca długości fali UVA i UVB. UVB działa powierzchownie natomiast UVA chroni naszą skórę od wewnątrz. Idąc dalej w fachowym kierunku, dowiemy się, że to nie wystarczy aby czuć się w pełni bezpiecznie przy ekspozycji na światło słońca. Prócz podziału ze względu na długość przenikania poszczególnych promieni, filtry dzielimy również według ich składu, czyli chemiczne, fizyczne oraz fizyczno – chemiczne. Filtry chemiczne to takie, które unieszkodliwiają promieniowanie po przeniknięciu w do naszej skóry. Filtry fizyczne to najbezpieczniejsze filtry z dostępnych na rynku. Ich budowa chemiczna, nie pozwala aby jakiekolwiek promienie przedostały się w głąb skóry. Filtry fizyczno – chemiczne to połączenie dwóch sposobów zabezpieczenia – promieniowanie jest odbijane od powłoki zabezpieczającej i właśnie to przenikanie jest unieszkodliwiane.

Pamiętajmy również o wielkości faktora zabezpieczającego

Na przykład SPF 15 mówi nam, że czas naszej bezpiecznej ekspozycji na słońce (bez poparzenia skóry – rumienia) wydłuża się 15 razy. Ważne jest, aby filtr był regularnie uzupełniany podczas każdorazowego wygrzewania się na słońcu.

Warto pamiętać, iż zastosowanie odpowiednich preparatów uchroni naszą skórą przed niepożądanymi czynnikami, a tym samym pozwoli w pełni korzystać z przyjemności plażowania. Ciepłe i słoneczne dni powoli się zbliżają, warto więc zwrócić na to uwagę, gdy znowu zaczniemy beztrosko się wygrzewać w promieniach letniego słońca.,