Błędy w medycynie. Ubezpieczenie lekarzy.

Błędy w medycynie. Ubezpieczenie lekarzy.

26 lutego, 2020 0 przez admin

Lekarze są uznawani za osoby godne zaufania. To im niejednokrotnie ludzie powierzają swoje życie i zdrowie. Lekarz w powszechnym mniemaniu jest osobą światłą, wykształconą, nienajlepszy pomysł na urodziny która jest odpowiedzialna i wie co robi. Jednak gdy spojrzymy na statystyki błędów lekarskich, wcale nie jest tak kolorowo. Lekarze także popełniają błędy.

Błędy w medycynie

Liczba spraw związanych z błędami, których dokonują lekarze, z roku na rok wzrasta (więcej). Lekarze, podobnie jak inni ludzie popełniają błędy. Niestety błędy dokonane przez medyków, mogą się wiązać z poważnymi konsekwencjami dla pacjentów. Sądy co roku rozpatrują coraz więcej pozwów i przyznają coraz więcej odszkodowań pacjentom, którzy zostali pokrzywdzeni z powodu błędów lekarskich.

Ubezpieczenie lekarzy

Ustawa o działalności leczniczej nakłada na lekarzy obowiązek ubezpieczania się. OC lekarza jest obowiązkowe, podobnie jak OC dentysty. Ubezpieczenie lekarzy obejmuje szkody, które mogą powstać w wyniku niepoprawnego leczenia pacjentów lub w wyniki zaniechania udzielenia pomocy medycznej. Szkody, które mogą powstać w wyniku błędów lekarskich mogą być bardzo ogromne. W skrajnych przypadkach błąd medyka może spowodować śmierć człowieka. Niestety błędy w medycynie także się zdarzają, stąd też można zrozumieć obowiązkowe ubezpieczenie lekarzy.

Dzięki ubezpieczeniu pacjent, który został poszkodowany może zwrócić się do ubezpieczyciela po odszkodowanie.

W takiej sytuacji lekarz jest zwolniony z konieczności wypłacania odszkodowania. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie obowiązkowe nie obejmuje wszystkich przypadków zaniechań i błędów lekarskich. Żeby lekarz był ubezpieczony na wszystkie możliwe błędy, powinien dokupić ubezpieczenie dobrowolne. Ubezpieczenia takie są oferowane przez różne firmy ubezpieczeniowe i wielu lekarzy decyduje się na ich zakup.