choroba dziecka

Choroba dziecka a emocje rodziców – gdzie szukać pomocy?

Choroba dziecka, zwłaszcza jeśli ma charakter przewlekły i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia, jest poważnym wyzwaniem dla rodziców, którzy często nie wiedzą, jak skonfrontować się z rzeczywistością. Problemem jest również to, że opiekunowie boją się pewnych reakcji, które w ich mniemaniu mogłyby źle wpłynąć na kondycję psychiczną dziecka. Jak radzić sobie w takiej sytuacji?

Trudne uczucia i strach, czyli jak zachować się w obliczu choroby?

Jednym z największych wyzwań, z jakim może zmierzyć się rodzic, jest choroba nowotworowa u dziecka. Często mówi się, że tak naprawdę cierpi na nią cała rodzina, gdyż nastroje w niej panujące zależą od tego, czy mały pacjent jest w stanie wznowy lub remisji. Oczywiście trudno oczekiwać, aby rodzice aktywnie zaangażowani w proces leczenia mogli, choć na chwilę uwolnić się od ciągłych obaw i lęku. Niemniej bardzo ważna jest ich postawa wobec choroby, a także wobec chorego dziecka.

Jak powinien zachować się rodzic w kontekście choroby nowotworowej dziecka?

Trudno o jednoznaczną receptę na to, jak uporządkować rodzinne relacje w chorobie nowotworowej dziecka. Niemniej warto pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach, które mają wpływ na życie i samopoczucie małego pacjenta:

  1. Dziecko chce być traktowane tak jak wtedy, gdy było zdrowe. Zasada ta dotyczy zarówno codziennych spraw, jak i podejmowanych rozmów.
  2. Jeśli to możliwe, warto zadbać o specjalistyczną, psychologiczną pomoc dla dzieci z chorobą nowotworową.
  3. Dziecko ma prawo do tego, by traktować je na poważnie. Nawet najtrudniejsze sytuacje nie upoważniają opiekuna do tego, by oszukiwać dziecko co do przeżywanych emocji.
  4. Dziecko ma prawo do codziennych aktywności, o ile pozwala na to jego zdrowie. Wspólne spacery, wyjścia do parku, a nawet wyjazdy są jak najbardziej wskazane.

Kto może udzielić wsparcia rodzicom dzieci z chorobą nowotworową?

Profesjonalne wsparcie dla rodziców dzieci chorych na raka może być udzielone między innymi przez wyspecjalizowaną fundację, która ma doświadczenie i możliwości, by wspomóc rodzica w tak trudnym dla niego czasie. Takim podmiotem jest np. Fundacja Urtica Dzieciom, która od lat organizuje zarówno dla starszych i młodszych Pacjentów, jak i dla ich rodziców oraz opiekunów różnorakie zajęcia aktywizujące. Celem tych zajęć jest oderwanie się od szarej rzeczywistości leczenia onkologicznego poprzez aktywność artystyczną i wyjazdy. Fundacja oferuje także konsultacje psychologiczne dla rodziców i dzieci.

Jeśli chcesz wesprzeć działania Fundacji Urtica Dzieciom, zachęcamy do przekazania 1,5% podatku dla Fundacji. W imieniu naszych podopiecznych jesteśmy wdzięczni za każde udzielone wsparcie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *