Czym jest cewnik Foleya i do czego służy?
Czym jest cewnik Foleya i do czego służy? Jakie są wskazania do cewnikowania pęcherza moczowego? Czy indukcja porodu cewnikiem Foleya boli? Jeśli szukasz informacji na temat cewnika Foleya, znajdziesz je w poniższym artykule.
- Jakie są wskazania do cewnikowania pęcherza moczowego?
- Indukcja porodu cewnikiem Foleya
Cewnik Foleya to inaczej cewnik pęcherzowy, służący głównie do drenażu zarówno moczy, jak i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Na rynku produkt tego rodzaju dostępny jest w wielu rozmiarach, dzięki czemu bez problemu można dopasować go do konkretnych anatomicznych potrzeb. Cewnik Foleya często wykorzystuje się do odbarczania tak zwanej tamponady moczowego pęcherza. Jakie są wskazania i czy cewnikowanie pęcherza moczowego boli? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym wpisie.
Jakie są wskazania do cewnikowania pęcherza moczowego?
Jakie są wskazania do cewnikowania pęcherza moczowego? Najważniejszym jest tak zwana ocena diurezy, czyli konieczność sprawdzenia, jaka jest ilość wydalanego moczu. A zatem cewnikowanie pęcherza moczowego zleca się pacjentom, którzy są ogólnie w ciężkim stanie. Wykonuje się go także u osób nieprzytomnych, czy chorym, którzy są poddawani operacyjnym zabiegom.
Kolejnym wskazaniem jest zatrzymanie moczu, a właściwie, kiedy zalegnie powyżej 100 ml. Taka sytuacja może być skutkiem wielu dolegliwości. Najczęściej chodzi o niedrożność cewki moczowej, którą mogą powodować różnego rodzaju urazy, nowotwór, kamica moczowa, zaparcie, infekcja czy przerost prostaty.
Cewnikowanie pęcherza moczowego
Cewnik pęcherzowy typu Foley z reguły wprowadza się przez cewkę moczową – rzadziej przez ranę pooperacyjną czy brzuszne powłoki. Zaleca się, aby przed cewnikowaniem pęcherza zadbać o higienę krocza. Na początku pielęgniarka dezynfekuje ujście moczowej cewki, a następnie nakłada specjalny żel sterylny. Preparat ten ma właściwości nie tylko poślizgowe, ale i znieczulające. Kolejny etap to wsunięcie cewnika Foley’a. Jeśli u pacjenta doszło do tak zwanego zastoju moczu, ten pojawi się w założonym cewniku. Ostatni krok to napełnienie balonu, którego celem jest uniemożliwienie wypadnięciu cewnika pęcherzowego.
Czy cewnikowanie pęcherza boli?
Zastanawiasz się, czy cewnikowanie w pęcherzu moczowym boli? Otóż jeśli zabieg będzie przeprowadzony prawidłowo, nie odczujesz żadnego bólu. Jak wspominaliśmy, cewnik Foleya pokrywa się specjalnym żelem, który ma właściwości znieczulające i poślizgowe. Dodatkowo preparat działa bakteriobójczo, dzięki czemu zapobiega się wystąpieniu różnego rodzaju infekcji dróg moczowych.
Warto jednak wiedzieć, że sam zabieg może wywoływać uczucie dyskomfortu. Niekiedy nawet może wystąpić lekkie krwawienie, gdyż jest to jednak zabieg inwazyjny.
Indukcja porodu cewnikiem Foleya
Preindukcja porodu to nic innego, jak stymulacja dojrzewania szyjki macicy. Skrócenie jej powoduje akcję skurczową i tym samym skraca czas całego porodu. Można wykorzystać cewnik Foleya do mechanicznej aktywacji wspomnianego dojrzewania szyjki macicy. To skuteczna, tania i niepowikłana indukcja porodu, którą stosuje się szczególnie wtedy, gdy kontynuowanie ciąży jest dla matki i dziecka ryzykowniejsze od porodu.
Czy cewnikowanie szyjki macicy boli?
Czy cewnikowanie szyjki macicy boli? Jeśli zabieg jest wykonany prawidłowo, pacjentka może jedynie odczuć lekki dyskomfort. Warto jednak wiedzieć, że warunkiem założenia cewnika Foleya jest rozwarcie szyjki macicy, które wynosi minimum 1 centymetr.
Jak widać założenie cewnika wcale nie musi być skomplikowane, a przy prawidłowym założeniu cewnika nie powinno odczuwać się większego bólu. Jest to natomiast niezbędne dla odprowadzania moczu. Jeżeli więc lekarz zaleci cewnik urologiczny, to nie należy się tym martwić. Trzeba tylko pamiętać, aby wymiana cewnika była przeprowadzana regularnie, a usuwanie cewnika z układu moczowego było przeprowadzane przez doświadczony personel.