Czym są i jak działają fitokannabinoidy

Fitokannabinoidy (częściej określane jako kannabinoidy) to związki roślinne, znane i cenione przez ludzkość od tysięcy lat. Choć wiele osób błędnie utożsamia je z substancjami silnie uzależniającymi, to tak naprawdę ze względu na swoje właściwości terapeutyczne są niezastąpione w leczeniu wielu chorób, często nawet tych o dość ciężkim przebiegu.

Czym są fitokannabinoidy?

Fitokannabinoidy są związkami chemicznymi produkowanymi przez rośliny, o wielu przydatnych funkcjach. Ich największe stężenie znajduje się w konopiach, nieco mniej w chmielu, truflach i oregano. Warto wiedzieć, że od zawartości i stężenia poszczególnych fitokannabinoidów zależne oddziaływanie konopi na ludzki organizm. Typów fitokannabinoidów jest naprawdę wiele, jednak za te spotykane najczęściej, a tym samym najlepiej poznane i przebadane można uznać: 

  • CBD, czyli związek pochodzący z konopi włóknistych, stosowany w leczeniu wielu ciężkich chorób (nowotwory, padaczka, stany zapalne, choroby układu pokarmowego, choroby dermatologiczne);
  • THC jest jednym z najczęściej występujących kannabinoidów o właściwościach psychoaktywnych. W odpowiednich dawkach jest niezastąpiony w stanach zapalnych czy wspomaganiu leczenia nowotworów. Ponadto THC stosuje się w redukcji napięcia mięśniowego czy wewnątrzgałkowego;
  • CBG to kannabigerol o bardzo silnych właściwościach przeciwbólowych i antybakteryjnych; CBC to substancja produkowana wyłącznie na wczesnym etapie wzrostu konopi. Pozyskana w odpowiednim czasie wykazuje właściwości antydepresyjne oraz przeciwzapalne i przeciwbólowe;
  • CBN nie jest kannabinoidem wytwarzanym bezpośrednio przez konopie. Powstaje w czasie utleniania THC. Ma właściwości przeciwinfekcyjne.

Powyższe formy pozyskane są na drodze obróbki termicznej (dekarboksylacji) kwasowej formy kannabinoidów. 

Jak działają fitokannabinoidy?

Właściwości fitokannabinoidów to od dawna przedmiot wielu badań naukowców, którzy za każdym razem odkrywają coś nowego i dotychczas nieznanego o tych substancjach. Są do związki wykazujące silne oddziaływanie na układ endokannabinoidowy. Co to oznacza w praktyce? Chodzi tu po prostu o to, że pod ich wpływem ludzki organizm znacznie silniej odczuwa zarówno ból, jak i głód czy stres. To jednak nie wszystkie cenne właściwości fitokannabinoidów. To także:

  • lepszy sen,
  • uregulowane procesów fizjologicznych,
  • poprawa metabolizmu,
  • poprawa pamięci i koncentracji,
  • efektywniejsza regeneracja organizmu.

Odpowiednio wykorzystane fitokannabinoidy pozytywnie wpływają na działanie układu odpornościowego, hormonalnego czy nerwowego. Substancje te mogą wspomagać leczenie wielu poważnych chorób, w sposób naturalny i bezpieczny dla organizmu.

Warto również zaznaczyć (co zostało potwierdzone niejednokrotnie w badaniach), że choć w niektórych przypadkach może zdarzyć się, że stosowanie fitokannabinodów będzie związane ze skutkami ubocznymi (nudności, bóle głowy, senność, wymioty, dezorientacja), to jednak często będą i tak mniej dokuczliwe niż w przypadku wielu konwencjonalnych leków. 

Podobne wpisy