Endoskop medyczny. Do czego służy? Jakie możliwości oferuje?
Endoskopy medyczne z systemem optycznym oraz wyposażeniem umożliwiającym zastosowanie mikronarzędzi należą do najważniejszych elementów umożliwiających diagnostykę oraz leczenie wielu chorób. Dzięki temu, że przesyłany przez nie obraz jest podświetlony specjalnym źródłem światła, pozwalają wykonywać poszczególne zadania z dużą precyzją i są bardzo wszechstronne. Warto więc dowiedzieć się na ich temat nieco więcej. W nowym artykule wyjaśniamy, czym są endoskopy medyczne, do czego służą i jakie ich rodzaje dostępne są na rynku.
Endoskop medyczny – czego służy endoskop? Do pobierania próbek do badania histopatologicznego i nie tylko
Endoskopy to elastyczne rurki (tubusy) wyposażone w miniaturowe kamery wraz z światłowodami, a także elementy umożliwiające użycie narzędzi diagnostycznych bądź chirurgicznym. Dzięki endoskopom lekarze mogą uzyskać obraz pochodzący bezpośrednio z wnętrza ciała pacjenta oraz ocenić stan poszczególnych struktur anatomicznych. Endoskopy medyczne dostępne są w różnych rodzajach, dostosowanych do konkretnych obszarów ciała – np. przewodu pokarmowego lub klatki piersiowej – oraz różnych zastosowań.
Endoskopy medyczne do badania narządów klatki piersiowej i innych partii ciała
Szerokie rozpowszechnienie endoskopów w różnych gałęziach medycyny to wynik różnych czynników. Ich najważniejsze zalety to z całą pewnością:
- wysoki poziom precyzji: endoskopy umożliwiają lekarzom dokładne obrazowanie różnych obszarów ciała, co z kolei przekłada się na znaczące zredukowanie ryzyka postawienia nietrafionej diagnozy;
- mniejsza inwazyjność: dzięki endoskopom wiele procedur medycznych można przeprowadzić bez konieczności otwierania ciała pacjenta, co znacznie skraca czas rekonwalescencji oraz czyni terapię mniej bolesną i uciążliwą;
- zmniejszenie ryzyka zakażeń: chirurgia endoskopowa niesie za sobą mniejsze ryzyko zakażeń niż tradycyjne operacje, bo narzędzia wprowadza się przez małe nacięcia.
Endoskopy giętkie i endoskopy sztywne – najważniejsze rodzaje endoskopów
Endoskopy medyczne można podzielić według różnych sposobów klasyfikacji. W medycynie duże znaczenie ma podział oparty o konstrukcję tubusa. Pod tym względem wyróżnia się endoskopy sztywne oraz giętkie. Te pierwsze znajdują zastosowanie m.in. w badaniach pęcherza moczowego, brzucha, stawów czy narządów zlokalizowanych w klatce piersiowej. Endoskop medyczny giętki doskonale sprawdza się zaś w przypadku badań i zabiegów na narządach o złożonej budowie i strukturze.
Zastosowanie endoskopów – w badaniach pęcherza moczowego i innych badań nad stanem narządów wewnętrznych
Endoskopy medyczne znajdują szerokie zastosowanie w różnych zabiegach i działaniach diagnostycznych. Do ich najważniejszych zastosowań należy zaliczyć na pewno:
- diagnostykę: endoskopy pozwalają na dokładne badanie obszarów wewnętrznych organizmu – np. wnętrza żołądka lub jelit grubych (kolonoskopy);
- zabiegi: urządzenia tego typu umożliwiają przeprowadzenie takich zabiegów jak m.in. usuwanie polipów czy kamieni żółciowych;
- chirurgię endoskopową: dzięki endoskopom możliwe jest przeprowadzanie wielu operacji bez konieczności otwierania ciała pacjenta. To z kolei przekłada się na mniejsze uszkodzenia tkanek i skrócenie czasu rekonwalescencji.
Pomocne w diagnostyce leczeniu nowotworów oraz innych schorzeń – do badań obrazowych oraz wprowadzania mikronarzędzi
Endoskop medyczny nie tylko poprawia jakość opieki zdrowotnej, ale także wpływa na komfort pacjentów, umożliwiając szybszą rekonwalescencję po zabiegach. W tym kontekście nie powinna dziwić duża popularność tego typu narzędzi i zastosowanie ich w różnych dziedzinach medycyny.