Endoskopia – rodzaje i przebieg badania
Endoskopia to zabieg diagnostyczno-medyczny, który wykorzystywany jest w gastroenterologii, laryngologii oraz ortopedii. Celem zabiegu jest wykrycie zmian chorobowych oraz pobranie materiału do badania histopatologicznego. Endoskopia daje możliwość również przeprowadzenia mało inwazyjnych zabiegów. Wykorzystuje się przy nich specjalne urządzenie o nazwie endoskop. Nowoczesne endoskopy wyposażone są we wbudowaną kamerę i źródło światła. Badanie endoskopowe przeprowadza się w głównie w przypadku podejrzenia dysfunkcji narządów takich jak: jelita, żołądek, tchawica, przełyk, zatoki, oskrzela, pochwa, szyjka macicy, cewka moczowa i pęcherz moczowy.
Jak wygląda badanie endoskopem?
Badanie polega na wprowadzeniu endoskopu naturalnym otworem ciała (ustami, nosem, odbytem bądź cewką moczową) bądź otworem wykonanym w ciele na potrzeby zabiegu. Po wprowadzeniu endoskopu, lekarz obserwuje obraz z kamery, która znajduje się na końcu urządzenia. Wyróżnia się kilka rodzajów endoskopii: gastroskopię, kolonoskopię, cystoskopię, artroskopię, bronchoskopię, endoskopię igłową, endoskopię kapsułkową oraz laparoskopię. Różnią się one między sobą głównie obszarem i sposobem badania. Koniecznie sprawdź: Endoskopia NFZ Poznań!
Jak przygotować się do zabiegu endoskopii?
Mając na uwadze fakt, że istnieją różne rodzaje endoskopii, różne są także wskazania do przygotowania się pacjenta przed zabiegiem. Zalecenia obejmują głównie zachowanie odpowiednich instrukcji żywieniowych na kilka bądź kilkanaście godzin przed zabiegiem. Najbardziej wymagającym zabiegiem pod względem przygotowania pacjenta jest kolonoskopia. Już 3 dni przed przeprowadzeniem kolonoskopii, pacjent musi przejść na płynną dietę oraz zrezygnować ze spożywania warzyw i owoców pestkowych. Pacjent musi przyjmować również duże ilości płynów. Szczegółowe informacje na temat badań endoskopowych można znaleźć na stronie https://medpolonia.com.pl/. W razie pytań lub wątpliwości odnośnie zabiegu endoskopii, warto zaczerpnąć wiedzę bezpośrednio u specjalisty.