Ile czasu trwa leczenie ortodontyczne?
Piękne i proste zęby to marzenie każdej osoby, która dba o swój wygląd. Jednak aby cieszyć się doskonałym uśmiechem, często musimy włożyć wiele wysiłku. Spory odsetek ludzi posiada mniejsze lub większe wady zgryzu. Są one możliwe do wyeliminowania poprzez leczenie ortodontyczne. Ile trwa leczenie ortodontyczne? Na czym polega? Kto się do niego kwalifikuje? Na te oraz inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule. Koniecznie przeczytaj do końca.
Zacznijmy od tego czym jest leczenie ortodontyczne
Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która obejmuje leczenie wad zgryzu u pacjentów. Ma ono znaczenie nie tylko jeśli chodzi o poprawę estetyki ale również przywrócenie prawidłowego funkcjonowania szczęki. Poprzez odpowiednio przeprowadzone leczenie ortodontyczne możemy wyeliminować problemy związane z przegryzaniem i rozdrabnianiem pokarmu oraz prawidłową wymową. Piękny i estetyczny uśmiech to tylko jeden z licznych efektów leczenia ortodontycznego.
Ile trwa leczenie ortodontyczne?
Decydując się na leczenie ortodontyczne, będziemy musieć uzbroić się w cierpliwość. Zazwyczaj leczenie ortodontyczne trwa ok. 12 miesięcy a jego długość zależy od takich czynników jak:
– wiek pacjenta – leczenie ortodontyczne może zostać przeprowadzone u osób w każdym wieku. Jednak czym wcześniej to zrobimy, tym lepiej. U nastolatków przebiega ono znacznie szybciej ponieważ wzrost struktur kostnych nie jest jeszcze całkowicie zakończony.
– rodzaj wady – długość leczenia jest w dużej mierze zależne od rodzaju wady zgryzu a także stanu uzębienia pacjenta. Może się okazać, że pacjent będzie musiał przejść dodatkowe zabiegi takie jak usunięcie ubytków oraz higienizacja zębów.
– rodzaj aparatu ortodontycznego – to ile trwa leczenie ortodontyczne zależy również od rodzaju zastosowanego aparatu. Najbardziej zaawansowane, spersonalizowane aparaty ortodontyczne mogą znacznie skrócić proces leczenia.
Przyspieszenie procesu leczenia ortodontycznego jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będziemy bezwzględnie stosować się do zaleceń specjalisty. Ważne jest to aby nie opuszczać żadnej z wizyt kontrolnych u ortodonty. W przypadku wszelkich uszkodzeń aparatu ortodontycznego, powinniśmy jak najszybciej zgłosić to swojemu ortodoncie. Uszkodzony aparat nie działa prawidłowo przez co może wydłużyć całkowity czas leczenia. Kiedy uzyskamy oczekiwane efekty i ortodonta zadecyduje o zdjęciu aparatu, czeka nas retencja.
Retencja, czyli kolejny etap leczenia ortodontycznego
Po leczeniu aparatem stałym, każdy pacjent wymaga leczenia retencyjnego. Jest ono niezbędne do utrzymania oraz ustabilizowania efektów leczenia ortodontycznego. W tym czasie pacjent jest zobligowany do noszenia specjalnych płytek retencyjnych. Zazwyczaj są one przeźroczyste i można nosić je bezproblemowo całą dobę. Leczenie retencyjne trwa przeważnie 1 rok. Jest to nieodzowny element leczenia ortodontycznego.