Interakcje leków z preparatami stosowanymi w salonie kosmetycznym
Głównym celem zabiegów kosmetycznych jest przede wszystkim poprawienie stanu urody i zdrowia. Istnieje jednak szereg czynników, które na skutek nieznajomości działań ubocznych występujących podczas łączenia różnych substancji, mogą wywołać negatywne reakcje. Każda ingerencja w stan zdrowia naszej skóry wiąże się z wieloma konsekwencjami. Dlatego najważniejsze jest zapoznanie się z oczekiwaniami klienta co do rodzaju zabiegu jak i przeprowadzenie dokładnego wywiadu na temat kondycji skóry oraz ogólnego stanu zdrowia (skłonność do reakcji alergicznych, przyjmowanie leków ), w celu wyeliminowania wszelkich zagrożeń związanych z naszymi działaniami.
Zdawać by się mogło, że zioła zawsze służą poprawie stanu naszego zdrowia
Delikatny i naturalny sposób farmakoterapii przecież nikomu nie zaszkodzi. Jednak rzecz wygląda zupełnie inaczej, choćby przy późniejszej, dłuższej ekspozycji na światło słoneczne. Podobna sytuacja ma miejsce przy próbie usuwania owłosienia za pomocą lasera. Przykładem może być dziurawiec, stosowany w leczeniu bezsenności i problemów żołądkowych, który w połączeniu ze światłem powoduję reakcję fotoalergiczną.
Tego typu połączenia mogą doprowadzić do powstania reakcji fototoksycznej
Obecnie stwierdza się również duży udział dziurawca jako środka mającego swój udział w powstawaniu nowotworów skóry. Podobne interakcje na światło mogą zajść podczas zażywania środków antykoncepcyjnych. Odmienna reakcja może wystąpić podczas połączenia światła i leków moczopędnych takich jak Furosemid, antybiotyków- Doxycylina, preparatów przeciw grzybiczych – gryzeofulwina czy NLPZ: piroksykam, ketoprofen, naproxen. Reakcje fotoalergiczne spowodowane stosowaniem NPLZ są dobrze znanymi działaniami niepożądanymi leków tej grupy i są najczęściej przypisywane promieniowaniu UV. Ketoprofen powoduje zwiększone ryzyko fotoalergicznego kontaktowego zapalenia skóry.
Reakcja fotoalergiczna występuje na skutek nadwrażliwości na poziomie komórkowym obejmującej reakcje immunologiczne
Reakcje hipo jak i hiperpigmentacji mogą zaistnieć przy połączeniu kremów jak i leków posiadających w swoim składzie siarkę oraz rezorcynę, wraz z intensywnymi peelingami chemicznymi. Złuszczanie silnymi kwasami również wchodzi w silną interakcję z preparatami będącymi pochodną Witaminy A, czyli Retinoidami. Wcześniej wymieniony lek jest stosowany w celu walki z trądzikiem, bądź oznakami starzenia. Retinoidy mogą być stosowane również jako antybiotykoterapia ogólna lub miejscowa. Okres oczekiwania poprzedzający wykonanie zabiegu złuszczania naskórka kwasami z grupy AHA lub PHA wynosi od 2 tygodni do nawet 2 miesięcy, w zależności od rodzaju przeprowadzonej wcześniej terapii. Zbyt wczesna próba przeprowadzenia zabiegu peelingu chemicznego może skutkować wytworzeniem się trwałych plam melanocytarnych.
Nigdy nie należy bagatelizować stanu zdrowia jak i zażywanych przez klienta substancji
Ominięcie jakiegokolwiek szczegółu, a przede wszystkim wywiadu „przedzabiegowego” może skutkować różnymi komplikacjami. Dlatego zawsze, w bardzo dokładny sposób, należy poinformować osobę decydującą się na zabieg, o możliwości wystąpienia skutków ubocznych.