Jak pomóc dziecku uzależnionemu od Internetu?

Internet daje wiele możliwości, ale jednocześnie stanowi źródło różnych potencjalnych zagrożeń. Jednym z nich jest uzależnienie od Internetu (głównie od gier, które są w nim dostępne).

Jakie są objawy uzależnienia dziecka od Internetu?

Nie każde dziecko, które spędza dużo czasu przed Internetem jest od niego uzależnione. Ale jeśli jako rodzic lub opiekun zauważyłeś, że dziecko:

– jest podenerwowane i poirytowane przy próbach nakładania ograniczeń używania Internetu,
– jest ciągle zaabsorbowane Internetem i wyraźnie przeżywa aktywności online i planuje kolejne sesje,
– traktuje Internet jako sposób ucieczki przed problemami,
– traktuje Internet jako sposób na poprawienie złego samopoczucia,
– okłamuje członków rodziny w celu ukrycia prawdziwej ilości czasu jaką poświęca na wirtualną zabawę w Internecie..

..to najprawdopodobniej jest ono uzależnione od Internetu i powinieneś szybko zareagować.

Jakie są skutki uzależnienia dziecka od Internetu?

Skutki uzależnienia od Internetu mogą dotyczyć zarówno zdrowia psychicznego jak i fizycznego. Jeśli mowa o konsekwencjach dla zdrowia psychicznego to warto wymienić takie rzeczy jak m.in. pogorszenie nastroju, powstawanie zaburzeń lękowych, fobii, depresji czy nadpobudliwości. Natomiast konsekwencjami dla zdrowia fizycznego mogą być m.in. przewlekłe bóle pleców, szyi, ramion, dłoni oraz osłabienie odporności. Skutkiem uzależnienia od Internetu może być również tzw. padaczka ekranowa czyli neurologiczne zaburzenie, które wywołane jest przez szybko zmieniające się bodźce świetlne na ekranie monitora.

Jak wyleczyć dziecko z uzależnienia od Internetu?

Jedyną drogą do skutecznego wyleczenia dziecka z uzależnienia od Internetu może być terapia dla dzieci uzależnionych. Powinna ona obejmować zarówno psychoterapię indywidualną jak i rodzinną. Dużą skuteczność wykazuje terapia poznawczo-behawioralna (CBT), której celem jest identyfikacja problemów leżących u podłoża uzależnienia od Internetu. Czym szybciej zidentyfikujemy problem oraz zwrócimy się do odpowiedniego specjalisty (psycholog dziecięcy Warszawa) tym większe szanse na skuteczne rozwiązanie problemu i powrót do normalnego funkcjonowania naszego dziecka.

Podobne wpisy