Jak przebiega wizyta dziecka u psychologa?

U dzieci występują różne zachowania: niektóre maluchy są zbyt żywe, niektóre aż nazbyt nieśmiałe i nieskore do zabawy z rówieśnikami. Synek koleżanki ma problemy z ortografią, a córka sąsiadki boi się psów? Często przyczynę takiego, a nie innego zachowania dziecka zrzucamy na „okres dzieciństwa”, ponieważ czy sami nie mieliśmy w czasie najmłodszych lat problemów z jakimś zagadnieniem z nauki albo nie lubiliśmy szpinaku? Jak każde dziecko i każdy z nas jest w pełni indywidualną istotą, tak zawsze te zachowania są wynikiem czegoś. Często są to rzeczy banalne, ale czasami warto poznać przyczynę zachowania dziecka. Jeśli się nam nie podoba lub jesteśmy zaniepokojeni – jest szansa, żeby je zmienić. Dlatego nie powinniśmy bać się odwiedzić specjalisty jakim jest psycholog dziecięcy.

Jeśli problem dziecka nie znika mimo prób rodziców i zauważają go również jego szkolni wychowawcy i inni członkowie rodziny – odpowiedź będzie brzmiała „tak”. Psychologa nie trzeba jednak się bać – po prostu sprawdzi on na jakim stopniu rozwoju jest dziecko i czy w jego zachowaniu faktycznie występują powody do obaw. Żeby znaleźć dobrego psychologa dziecięcego w Szczecinie wystarczy na przykład włączyć przeglądarkę internetową i użyć frazy „dziecięca psychoterapia” – to tylko kilka słów, ale dzięki nim zobaczymy opinie wszystkich placówek w mieście, co znacznie ułatwi wybór odpowiedniego lekarza dla dziecka.

Jak przebiega wizyta dziecka u psychologa?

Na początek warto umówić się ze specjalistą, czy na pierwsze spotkanie zabierać pociechę. Często na wizytę zapraszany jest jedynie rodzic, który musi opowiedzieć, co niepokoi go w zachowaniu dziecka, a także w jaki sposób sam stara się zażegnać problem. Na takie spotkanie najlepiej przygotować notatki, w których zawrzemy w punktach to, jaki problem zauważyliśmy, od kiedy on występuje, co staraliśmy się z nim zrobić, a także wszystkie ważne wydarzenia z życia dziecka, jak pogrzeby, śmierci zwierzątek, śluby, i tym podobne, które mogą wywrzeć na nim wrażenie. Zastanówmy się wtedy, czy po którymś z takich wydarzeń zauważyliśmy zmianę w zachowaniu pociechy. Wszystkie istotne momenty, a nawet drobne sprawy, jak sprzeczka z partnerem lub zamartwianie się przy dziecku może uznać za ważne psycholog dziecięcy. Szczecin oferuje poradnie, w których otrzymamy różnego rodzaju pomoc w sprawie dziecka: konsultacje psychologiczne, testy, terapie zajęciowe i grupowe, i tym podobne.

Gabinet psychoterapeutyczny

Pamiętajmy, że problemy, z którymi udajemy się do psychologa mogą być różne. Od kłopotów w nauce do rosnącej agresji i prób samobójczych. Przykazanie jest jedno – nie wolno ignorować żadnych sygnałów, każde odchylenie od normy w zachowaniu dziecka może świadczyć o rosnącym problemie z psychiką. Z drugiej strony trzeba zachować umiar i nie popadać ze skrajności w skrajność – często złe zachowanie wynika z buntu lub smutku, na przykład po śmierci zwierzęcia, i rodzic jest w stanie samodzielnie zmienić zachowanie pociechy – w takich wypadkach nie potrzebna będzie psychoterapia.

Jakie są zalety korzystania z usług psychologa? Poza pomocą i terapią dla dziecka to też spore ułatwienia – na wniosek rodzica lub z własnej inicjatywy psycholog dziecięcy może wystawić zaświadczenie o konieczności nauczania indywidualnego dla dziecka, odpowiedniego przystosowania egzaminu, dostosowania wymagań w szkole to umiejętności (na przykład w przypadku dzieci z dysleksją), czy zmiany czasu rozpoczęcia nauki – przyspieszenia lub odroczenia przyjęcia do szkoły.

Podobne wpisy