Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

30 lipca, 2020 0 przez admin

Planujesz pierwszą wizytę z dzieckiem u dentysty? Chcesz je odpowiednio przygotować? Pragniesz, aby dziecko nie było przestraszone, a wizyta przebiegała spokojnie i bez niepotrzebnego stresu? Jak sprawić, by dziecko nie było zestresowane? Oto nasze wskazówki.

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

U niektórych dzieci już samo słowo – lekarz – przywołuje złe wspomnienia i przyprawia o ból głowy. Dzieci stają się zdenerwowane i pełne niepokoju. Często nie wiedzą, czego mają się spodziewać. Takie objawy mogą pojawiać się na skutek wcześniejszych nieprzyjemnych wspomnień lub straszenia dziecka przez rówieśników. Często również niechęć podczas oczekiwania na wizytę mogą wywoływać odgłosy, dobiegające z gabinetu. Co więc zrobić, aby dziecko nie bało się wizyty? Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie dziecka przez rodziców, zarówno do pierwszej, jak i do kolejnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Bardzo ważny jest także prawidłowy wybór gabinetu. Kierujmy się przede wszystkim poleceniami i opiniami innych, którzy już korzystają z usług danej instytucji. Najbardziej optymalna sytuacja, to miejsce z odpowiednią atmosferą – dziecko powinno również mieć gdzie spędzić chwile oczekiwania na swoją kolej. Może uda się znaleźć miejsce, w którym jest urządzony kącik zabaw dla dzieci, co dodatkowo pomoże rozładować stres i napięcie, związane z oczekiwaniem na nieznane. Rozbawione, odprężone i nie zestresowane dzieci szybciej zasiadają na fotelu, łatwiej współpracują z lekarzem – co przecież jest niezwykle ważne, a także z przyjemnością przychodzą na kolejne wizyty, gdy zobaczą, że nie ma się czego bać. Gabinet, dostosowany do potrzeb małych pacjentów sprawia, że ani rodzic, ani dziecko nie są zestresowani, a wizyty przebiegają szybko i łatwo.

Dbałość o stan uzębienia od najmłodszych lat powinno stać się nawykiem. Dziecko, które od małego nie boi się wizyty u dentysty będzie chętniej przychodziło do specjalisty w przyszłości. Dobrze jest wyrabiać w dziecku dobre nawyki już od początku. Warto zakupić specjalne akcesoria i szczoteczkę do czyszczenia zębów i dbania o zdrowy i piękny uśmiech. Hurtownia medyczna online to miejsce, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne ku temu produkty.

 Pierwsza wizyta u dentysty – wybierz gabinet przyjazny małym pacjentom

Rodzice powinni uświadomić dziecko, jak ważna jest pierwsza wizyta u dentysty oraz dbanie o zęby na bieżąco. Jasno i klarownie wyjaśnij dziecko na czym będzie polegała wizyta oraz co ma na celu. Zapoznaj dziecko z poszczególnymi etapami dbania o uzębienie. Można zrobić to w ramach zabawy i jednocześnie edukacji. Na rynku dostępnych jest mnóstwo książeczek i innych pomocy dydaktycznych, które pokazują jak ważne jest dbanie o zdrowy i piękny uśmiech. Ułatwiają one wytłumaczenie, jak ważne są regularne wizyty u dentysty. Pamiętaj, dziecko nie może być zmuszone do wizyty. Ważne jest przede wszystkim wytłumaczenie, że jest ona konieczna co jakiś czas, ale nie będzie bolesna. Często dobrym sposobem na przekonanie dziecka do wizyty jest także rozmowa z lekarzem, który wytłumaczy na czym polega wizyta i opowie, jak będzie dokładnie przebiegać.