Jak skutecznie leczyć choroby autoimmunologiczne
Bielactwo to choroba skóry wskutek której powstaje odbarwienie skóry i białe plamy. Mogą być one symetryczne lub niesymetryczne. Najczęściej pojawiają się na dłoniach i twarzy oraz odsłoniętych częściach ciała. Bielactwo może być nie segmentowe. Oznacza to, że zazwyczaj występuje pewna forma symetrii plam. Czyli jeżeli mamy plany po lewej stronie to można się spodziewać że wystąpią one też po prawej stronie tej samej kończyny, twarzy lub brzucha. Innym typem bielactwa jest bielactwo segmentowe. Nie różni się ono przyczynami lecz wyglądem w którym plany są zupełnie przypadkowo umiejscowione na ciele człowieka.
Reumatoidalne zapalenie stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów to typowa choroba autoimmunologiczna, która doprowadza do bólu oraz opuchnięcia stawów jak również do wzrostu ich ciepłoty. Typowymi objawami jest sztywność oraz ból stawów, który najczęściej pogarsza się podczas odpoczynku. Stawy, które najczęściej zajęte są chorobą to stawy dłoni ale oprócz tego choroba może wpływać na inne organy. Może to być np. skóra, płuca, serce oraz krew. Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów nie są do końca jasne lecz podejrzewa się o nie głównie czynniki genetyczne i środowiskowe.
Toczeń
Toczeń jest chorobą autoimmunologiczną, która polega na tym, że ciało atakuje własne tkanki. Objawy mogą być bardzo różne i dużo zależy od tego jaki narząd ulega atakowi. Mogą być to objawy zarówno łagodne jak i bardziej poważne. Najczęściej występującymi objawami jest gorączka, ból stawów oraz wysypka w kształcie motyla na twarzy. Podejrzewa się iż czynnikami sprawczyni powstania choroby są hormony płciowe kobiet, zaburzenia witaminy D, palenie tytoniu oraz infekcje bakteryjne i wirusowe przebyte w dzieciństwie
Stwardnienie rozsiane
Stwardnienie rozsiane powstaje w momencie kiedy autoprzeciwciała atakują osłonkę mielinowa włókien nerwowych, wskutek czego impulsy nerwowe przewodzone systemu nerwowego do organów zostają zaburzone. W wyniku tego kontrola mózg – dany organ zostaje przerwana. Nieznana jest dokładna przyczyna stwardnienia rozsianego aczkolwiek genetyka oraz wirusy wydają się być najbardziej przypuszczalną przyczyną tej choroby.
Choroba Leśniowskiego-Crohna
Choroba Leśniowskiego-Crohna jest to typowa zapalna choroba jelit, która może obejmować każdą część przewodu pokarmowego zarówno jelito cienkie, żołądek, jamę ustną czy odbyt. Objawami choroby są typowe objawy zapalne czyli bóle oraz gorączka. Natomiast ze strony przewodu pokarmowego rozwija się biegunka z domieszką krwi. W wyniku stanów zapalnych może powstać anemia, zapalenie stawów oraz uczucie ciągłego zmęczenia. Przyczyny choroby Crohna nie są do końca określone ale podejrzewa się iż choroba powstaje na tle bakteryjnym.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba jelita grubego charakteryzująca się ostrym stanem zapalnym w obrębie jelita od początku do jego samego końca. Główne objawy choroby obejmują typowy ból brzucha oraz biegunkę, która może być zmieszana z krwią. Choroba powoduje utratę masy ciała, niedokrwistość oraz regularną gorączkę. Objawy choroby mogą być ciężkie lub przebiegać łagodnie. Najtrudniejszym powikłaniem choroby jest rozdęcie okrężnicy, stany zapalne oczu oraz rak.
Miastenia
Miastenia to typowa przewlekła choroba która dotyczy układu nerwowo-mięśniowego i prowadzi do typowego osłabienia mięśni. Mięśnie, które są najczęściej dotknięte chorobą to mięśnie twarzy a w szczególności mięśnie utrzymujące powieki oraz te mięśnie, które biorą udział w spożywaniu pokarmów czyli mięśnie gardła. Początek choroby jest bardzo nagły i nie posiadających żadnych objawów. Choroba uznawana jest za chorobę autoimmunologiczną, w której dochodzi do ataku połączeń nerwowo-mięśniowych.
Sarkoidoza
Sarkoidoza to zapalna choroba układu oddechowego w której powstają ziarniniaki czyli komórki zapalne nie ulegające rozkładowi. Najczęściej choroba dotyczy płuc ale może rozwijać się także w węzłach chłonnych oraz na skórze. Dotyka ona również innych organów takich jak mózg, serce, wątroba czy oczy. Ogólnie rzecz ujmując każdy narząd może być dotknięty tą chorobą. Kiedy choroba zaatakuje płuca może dojść do bardzo dużych duszności oraz kaszlu. Często pojawiają się też bóle w klatce piersiowej.