Jak walczyć z trądzikiem?
Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry twarzy. Cierpią na nią zwykle osoby w wieku dojrzałym. Pierwsze objawy zwykle pojawiają się po 30 roku życia. Na trądzik różowaty chorują zwykle kobiety, jednakże to u mężczyzn przebieg choroby jest zazwyczaj najcięższy.
Przyczyny trądziku różowatego
Etiopatogeneza tej choroby nadal nie jest w pełni wyjaśniona. Na jej całokształt wpływa informacja genetyczna (budowa naczyń) oraz uwarunkowania odpornościowe i hormonalne. Nie bez znaczenia jest także styl życia oraz codzienne nawyki i dieta. Według specjalistów, ryzyko wystąpienia trądziku zwiększa m.in.:
– spożywanie ciężkostrawnych potraw,
– spożywanie alkoholu,
– częste korzystanie z sauny,
– przyjmowanie nadmiernych dawek witamin B12 i B6,
– stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu,
– występowanie opryszczki wargowej.
Objawy trądziku różowatego
Wśród pierwszorzędnych kryteriów diagnostycznych trądziku różowatego wymienić należy:
– rumień stały,
– rumień przelotny,
– zmiany skórne (krostki, grudki).
Do drugorzędnych kryteriów zaliczamy uczucie pieczenia lub szczypania skóry.
Leczenie trądziku różowatego
Leczenie trądziku różowatego przeprowadzane jest miejscowo oraz ogólnie. W leczeniu miejscowym stosuje się różnego rodzaju preparaty z metronizolem oraz antybiotyki w roztworach i kremach. Leczenie ogólne polega natomiast na usuwaniu czynników przyczynowych. Mowa tutaj m.in. o niedokwasocie soku żołądkowego, zaburzeniach hormonalnych oraz zakażeniu Helicobacter pylori. W leczeniu ogólnym stosuje się antybiotyki (erytromycynę, azytromocynę, klarytomocynę). Pacjentowi podaje się również metronidazol oraz witaminę B2, B3 i kwas askorbinowy. W leczeniu trądziku różowatego (szczególnie odmiany przerostowej), stosuje się laseroterapię i fototerapię.
Całkowite wyleczenie trądziku różowatego jest możliwe ale trudne do osiągnięcia. Stosując odpowiednie preparaty i leki można zminimalizować postęp choroby. Warto również pamiętać o specjalnej pielęgnacji i myciu twarzy. Więcej informacji na temat leczenia trądziku różowatego znajdziemy pod adresem https://www.dermedicus.eu/dermatologia-kliniczna-tradzik-rozowaty