Jak wybrać dobry kwas hialuronowy na stawy

Ból stawów to jedna z tych przypadłości, o których wiele osób zdaje sobie sprawę, ale jednocześnie nie ma pojęcia, jak bardzo potrafi być uciążliwa. Dla tych, którzy mieli nieprzyjemność się z nim mierzyć, ogromnym wybawieniem jest kwas hialuronowy. To środek będący ważnym elementem w profilaktyce zdrowych stawów, a jednocześnie biorący udział w walce ze stawami już bolącymi i nadwyrężonymi.

Kwas hialuronowy i jego rola

Jako naturalna substancja ludzkiego organizmu kwas hialuronowy występuje przede wszystkim w skórze, ale też w mazi i chrząstce stawowej. Jego spore stężenie znajduje się dodatkowo w ciele szklistym w oku oraz w samych mięśniach. Główną rolą kwasu jest nawilżenie tkanek oraz nadanie im odpowiedniej elastyczności i rozciągliwości, co w przypadku skóry skutkuje np. brakiem zmarszczek mimo dawno przekroczonej 50-tki. Tym samym brak tego składnika w stawach, w szczególności zaś w mazi odpowiedzialnej za ich prawidłowe i sprężyste działanie, może być przyczyną dolegliwego i przewlekłego bólu najczęściej występującego w kolanach.

Jaka forma kwasu hialuronowego jest najlepsza?

Z tego właśnie względu osobom cierpiącym na takie dolegliwości bólowe zaleca się uzupełniać kwas hialuronowy wzmacniający stawy. W jaki sposób? Najprostszy z możliwych, czyli poprzez jego suplementację w formie różnych preparatów: kremów, maści, żelów, a nawet tabletek czy zastrzyków. Regularne uzupełnianie niedoboru kwasu pomaga szybko zwalczyć uciążliwy ból, ale i zregenerować podniszczone stawy. Wybór odpowiedniej formy suplementacji jest właściwie dowolny i może zależeć od wygody przyjmowania preparatu albo kosztów jego zakupu.

Naturalny czy z laboratorium?

Wybierając dobry kwas hialuronowy trzeba będzie często wybrać między opcją naturalną (pozyskiwaną między innymi z chrząstek rekina) albo laboratoryjną, czyli kwasem uzyskiwanym z hodowli specjalnej odmiany baterii. W obu przypadkach właściwości kwasu są porównywalne, a ich wpływ na ludzki organizm jednakowy. Warto zwrócić też uwagę na poziom stężenia tej substancji i dobrać go we właściwy sposób do swoich zdrowotnych potrzeb.