Karboksyterapia – wskazania do stosowania
Karboksyterapia wykonywana jest najczęściej, w sytuacji, gdy chcemy pozbyć się blizn, cellulitu, pajączków, rozstępów, czy też zmarszczek. Zabieg, jakim jest karboksyterapia wykonuje się również w sytuacji, gdy zależy nam na pobudzeniu stymulacji wzrostu włosów, a także w przypadku nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Karboksyterapia – Centrum Zdrowego Włosa?
Karboksyterapia jest zabiegiem, który wchodzi w skład oferty Centrum Zdrowego Włosa. Ma ona na celu dostarczenie korzyści terapeutycznych z uwzględnieniem, dwutlenku węgla. Już niemal 100 lat temu zabieg ten zaczęto stosować w jednym z francuskich SPA, gdzie wykonywano go na kuracjuszach, celem leczenia ich zaburzeń krążenia. Dzisiejsze terapie, które wykorzystują medyczny dwutlenek węgla, zajmują bardzo wysokie miejsce w takich dziedzinach, jak kosmetologia i medycyna estetyczna. Zastosowanie tego rodzaju metody nie musi wiązać się z koniecznością stosowania znieczulenia miejscowego. Jest to nie tylko zabieg powszechnie uważany za mało inwazyjny, ale i również bezpieczny, a dodatkowo dość dobrze tolerowany przez znaczną większość pacjentów, ze względu na to, że dwutlenek węgla jest produktem wydalanym przez organizm człowieka w sposób naturalny, w formie produktu końcowego wymiany gazowej. W czasie wykonywania zabiegu karboksyterapii dwutlenek węgla transportowany jest do płuc, a w dalszej kolejności wydalany, w ten sam sposób, co podczas standardowego procesu fizjologicznego, do którego zaliczane jest oddychanie.
Na czym polega zabieg karboksyterapii?
Podczas zabiegu karboksyterapii dokonuje się aplikacji dwutlenku węgla. W tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju aparaty, które dozują właściwą ilość gazu takiego, którego ilość jest dobierana indywidualnie dla każdego z pacjentów. Nakłuwania są podskórne, śródskórne lub tylko płytkie.
Wstrzykiwana do tkanki substancja, jaką jest dwutlenek węgla, w przypadku bezpośredniego podania może działać dwufazowo – mechanicznie i biochemicznie. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza w czasie planowania zabiegów i może być uzależnione od zdiagnozowanych problemów, a także okolicy, jaka poddawana jest zabiegowi.
Karboksyterapia – działania biochemiczne
Mechanizm biochemiczny zawarty w zabiegu, opiera się głównie na zjawisku opisywanym na początku XX w. przez jednego z duńskich fizjologów – Christiana Bohra. Jest to zjawisko, które występuje w fizjologii i opiera się na redukcji powinowactwa hemoglobiny, w stosunku do tlenu, w momencie występowania warunków, które charakteryzują się zmniejszonym pH.