Kolonoskopia a endoskopia – czym się różnią?

Badania endoskopowe to zabiegi diagnostyczno-lecznicze, które polegają na ocenie wnętrza ciała pacjenta za pomocą specjalnych aparatów. Narzędzia te nazywane są endoskopami. Do wnętrza ciała wprowadzana jest część zwana sondą, która zawiera światłowód oświetlający badane pole, obrazowód przekazujący obraz oraz kanał narzędziowy do wprowadzania narzędzi umożliwiających pobór materiałów diagnostycznych czy wykonywanie zabiegów. Jedną z najpopularniejszych odmian endoskopii jest kolonoskopia.

Do czego służy endoskopia?

Badanie endoskopowe pozwala na precyzyjną ocenę stanów chorobowych przy występujących objawach klinicznych, które mogą sugerować istnienie różnych patologii i zaburzeń. Dotyczy to np. zmian zapalnych, nowotworów, naczyniaków czy polipów nienowotworowych. Endoskopia stosowana jest również do pobierania wycinków tkanek, celem ich dalszego przebadania na drodze histopatologicznej. Zabiegi z tej grupy wykorzystywane są ponadto w profilaktyce różnych schorzeń, np. nowotworów. Wprowadzenie sondy wyposażonej w kamerę do organizmu pacjenta pozwala na bardzo precyzyjną ocenę stanu narządów wewnętrznych.

CZYTAJ TAKŻE: Badanie USG. Jak działa ultrasonograf?

Czym jest kolonoskopia?

Kolonoskopia jest jednym z badań endoskopowych, przeznaczonym do oceny dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Zabieg ten przeprowadzany jest za pomocą odpowiednio giętkich wzierników, zakładanych pacjentowi przez odbyt. Kolonoskopia pozwala na makroskopową ocenę jelita grubego, kanału odbytu oraz krótkiego odcinka jelita cienkiego. Badanie to może być stosowane również jako zabieg diagnostyczno-terapeutyczny, pozwalający na przeprowadzanie złożonych procedur – np. koagulacji, polipektomii, mukozektomii czy dyssekcji podśluzówkowej. Za pośrednictwem kolonoskopii da się też usuwać ciała obce z dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz tamować ostre krwawienia.

Czym różni się endoskopia od kolonoskopii?

Endoskopia to ogólny zbiór różnych badań, a kolonoskopia jest zaledwie jednym z nich. W przypadku tej procedury, ocenie poddaje się dolny odcinek układu pokarmowego. Do badania odcinka górnego służy natomiast gastroskopia, która również jest zabiegiem wziernikowym. W tym przypadku giętki fiberoskop umieszczany jest w ustach pacjenta Obie procedury powinny być wykonywane przez doświadczoną kadrę lekarską i pielęgniarską, a pacjent musi się do nich odpowiednio przygotować. W zależności od formy badania endoskopowego, wytyczne i zalecenia odnośnie zabiegu mogą się różnić. Pacjent w większości przypadków musi pozostawać na czczo przez przynajmniej kilka godzin, a także nie spożywać żadnych płynów.

Podobne wpisy