Kto może zdecydować się na powiększanie ust? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zabiegu?

Powiększanie ust to zabieg kosmetyczny, który umożliwia zmianę wyglądu ust, głównie poprzez ich wypełnienie specjalnym preparatem. To, jak wyglądają usta ma wpływ na charakter całej twarzy. Kiedy warto wykonać zabieg, a kiedy trzeba z niego zrezygnować?

Wskazania do wykonania zabiegu powiększania ust

Zabieg powiększania ust jest skierowany do osób, które z powodów indywidualnych predyspozycji genetycznych, przebytych chorób albo urazów mechanicznych nie są zadowolone z wyglądu swoich ust. To przede wszystkim zdanie pacjentki albo pacjenta ma znaczenie, bowiem poczucie zadowolenia ze swojego ciała wpływa na rozmaite aspekty życia. Brak zadowolenia ze swojego wyglądu może powodować frustrację, brak pewności siebie, rozmaite problemy psychiczne, problemy w relacji oraz w życiu zawodowym. Każdy, kto nie ma przeciwwskazań do zabiegu, chciałby powiększyć swoje usta i wie, że to rozwiąże jego problemy, powinien skorzystać z takiej możliwości. Wypełnianie ust pozwoli na zwiększenie objętości warg, podkreślenie konturu ust, a nawet korektę ich kształtu. Efektem zabiegu bywa też wyrównanie asymetrii warg oraz podniesienie opadających kącików. Osoba chcąca poddać się zabiegowi powinna być w dobrym stanie zdrowotnym.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu powiększania ust będą w pewnej mierze zależne od rodzaju zabiegu. Najczęściej wykonuje się wypełniacze, dlatego skupimy się na tej metodzie. Powiększanie ust nie jest wskazane dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Wypełniać ust nie powinny również osoby z opryszczką, aktywnym stanem zapalnym, przeziębieniem. Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania wypełniaczy są: znana alergia na składnik preparatu albo stosowanego znieczulenia miejscowego. Choć wśród przeciwwskazań są choroby autoimmunologiczne, to nie ustalono związku przyczynowego między stosowaniem wypełniacza, a chorobami takimi jak: zapalenie skórno-mięśniowe, zapalenie wielomięśniowe, toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów lub twardzina skóry. Stosowanie zabiegu powiększania ust przy użyciu wypełniaczy nie jest przeciwwskazane u pacjentów cierpiących na te choroby. Nie stwierdzono, aby immunosupresja zwiększała ryzyko powikłań związanych ze stosowaniem innych wypełniaczy niż kwas poli-L-mlekowy. Osoby chorujące na nowotwory oraz osoby podczas aktywnej chemioterapii również nie powinny decydować się na wykonania zabiegu.

Zależność między rodzajem zabiegu i stosowanego wypełniacza a reakcją alergiczną

Zastrzyk z własnego kolagenu, pobranego z innego miejsca w ciele, zazwyczaj nie powoduje alergii. Jej ryzyko jest znikome. Minusem tego rozwiązania jest to, że jego efekty są tymczasowe. Kolagen pochodzenia zwierzęcego może powodować reakcję alergiczną. Najlepiej zastosować dawkę testową. Efekty zabiegu trwają od czterech tygodni do trzech miesięcy. Do ust można wstrzyknąć również tłuszcz pobrany z własnego ciała. Nie ma ryzyka alergii, a efekty są trwalsze. Najpopularniejszym rodzajem wypełniacza jest kwas hialuronowy. To substancja fizjologiczna i biozgodna, w związku z czym ryzyko alergii jest znikome. Efekty są tymczasowe i zabieg należy powtarzać. Popularny botoks może powodować reakcje alergiczne.

Zabieg powiększania ust jest odpowiedni dla osób, które chcą, aby wygląd ich ust się zmienił, a dodatkowo nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do wykonania zabiegu. Jeśli istnieje ryzyko alergii, poleca się wstrzyknięcie w ciało ilości testowej wypełniacza i sprawdzenie, czy powoduje on reakcje alergiczne.

Podobne wpisy