Na czym polega artroskopia barku?
Artroskopia barku to zabieg chirurgiczny, który pozwala specjaliście na wizualizację wnętrza stawu poprzez kilka drobnych nacięć. Specjalista może potwierdzić diagnozę i naprawić uszkodzone tkanki za pomocą kamery i specjalistycznych narzędzi artroskopowych wprowadzonych do przestrzeni stawowej. Dzięki tej małoinwazyjnej technice pacjenci mogą odczuwać mniejszy ból i cieszyć się szybszą rekonwalescencją po zabiegu.
Jak wykonuje się artroskopię barku?
Podczas zabiegu artroskopii barku chirurg ogólny wykonuje zazwyczaj kilka małych nacięć, przez które wprowadza narzędzia chirurgiczne:
– Pierwszym narzędziem jest mała kamera światłowodowa, która pozwala specjaliście zobaczyć uraz i potwierdzić diagnozę.
– Inne instrumenty przechodzą przez dodatkowe nacięcia i umożliwiają chirurgowi dokończenie zabiegu. Instrumenty te zazwyczaj składają się z chwytaków tkanek, golarek, sond i wszelkich innych urządzeń niezbędnych do wykonania zabiegu.
Jakie schorzenia leczy się za pomocą artroskopii barku?
Artroskopia barku może być stosowana do diagnozowania i leczenia różnych schorzeń, w tym:
– Urazy stożka rotatorów,
– Stłuczenia barku,
– Niestabilność barku,
– Powtarzające się zwichnięcia barku.
O czym warto pamiętać przed artroskopią barku?
Kiedy pacjent będzie gotowy na operację, musi porozmawiać z koordynatorem pacjentów swojego specjalisty, aby zaplanować odpowiedni termin zabiegu. W tym czasie pacjent otrzyma niezbędne dokumenty, porozmawia o przedoperacyjnym badaniu fizycznym i uzyska odpowiedzi na nurtujące go pytania. Przed operacją wymagane jest przedoperacyjne badanie fizyczne. Bez przeprowadzenia badania operacja może zostać anulowana i przełożona.
Jakie ryzyko wiąże się z artroskopią barku?
Jak każda operacja, artroskopia może wiązać się z pewnym ryzykiem. W przypadku artroskopii barku może nim być: obrzęk i sztywność barku, zakrzepy oraz krwawienie. Chociaż problemy te występują bardzo rzadko, warto mieć ich świadomość przed przystąpieniem do zabiegu.
Zabieg artroskopii barku możemy wykonać u specjalisty w Mediklinika.