Na czym polega protetyka jednego dnia?

Na czym polega protetyka jednego dnia?

17 grudnia, 2020 0 przez admin

Protetyka to dziedzina stomatologii, która charakteryzuje się niezwykle dynamicznym rozwojem, oferując coraz to nowsze rozwiązania. Należy do nich z pewnością system CEREC, z pomocą którego możliwe jest wykonanie uzupełnień protetycznych najwyższej jakości podczas jednej wizyty.

Protetyka jednego dnia polega zazwyczaj na tym, że dentysta podczas porannej wizyty przygotowuje zęby pacjenta. W następnej kolejności przy pomocy skanera zostaje przenoszony kształt zębów do pliku cyfrowego. Dzięki temu technik dokładnie będzie wiedział jak ma wyglądać oczekiwana praca protetyczna.

Po zaakceptowaniu projektu protetycznego przez lekarza, przesyłany jest on do frezarki w postaci pliku cyfrowego. Wykonana praca zostaje poddana ostatnim modyfikacjom i wygładzeniu, po czym może zostać założona pacjentowi jeszcze w tym samym dniu.

Główne zalety protetyki cyfrowej

– komfort – skanowanie wewnątrz ustne jest całkowicie bezbolesne i komfortowe.

– precyzja – zarówno skanowanie jak i frezowanie są wykonane przy zastosowaniu specjalistycznego sprzętu komputerowego. Dzięki temu możliwe jest całkowite wyeliminowanie ryzyka niedopasowania.

– czas – z zastosowaniem najnowszego sprzętu, projekt protetyczny jest wykonywany w bardzo krótkim czasie. Protetyka cyfrowa pozwala na wykonanie całej pracy w ciągu jednego dnia.

Jak przebiega leczenie – Etapy pracy protetycznej

Pierwszym etapem jest szlifowanie zęba pod koronę, licówkę bądź most protetyczny. Następnie odbywa się skanowanie wewnątrz ustne po czym wirtualny wycisk trafia do komputera. Zaprojektowana przez specjalistyczny system praca protetyczna trafia do obrabiarki. Frezarka wykonuje pracę z wysoce estetycznego i wytrzymałego materiału. Ostatni etap pracy polega na delikatnym charakteryzowaniu zębów, nałożeniu glazury oraz wygładzeniu. Zrealizowana w ten sposób praca protetyczna może zostać założona pacjentowi jeszcze w tym samym dniu.

Protetyka jednego dnia. Czy warto?

Protetyka jednego dnia to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkiej realizacji. Czas nie jest jednak jedynym atutem protetyki cyfrowej. Pacjenci szczególnie cenią sobie wysoki komfort podczas wizyty. Skanowanie wewnątrz ustne zastępuje nieprzyjemne i często bolesne wyciski. Nowoczesny sprzęt pozwala na szybkie i przyjemne pobranie wirtualnego wycisku. Innym atutem przemawiającym za nowoczesną protetyką cyfrową jest niesamowita precyzja. Pacjenci unikają w ten sposób dodatkowych wizyt, które były następstwem braku idealnego dopasowania wykonanej pracy protetycznej.