Na czym polega rehabilitacja stomatologiczna?
Pod pojęciem rehabilitacji zdecydowana większość osób rozumie tradycyjną definicję związaną z dochodzeniem do zdrowia np. po wypadku czy kontuzji.
Najczęściej związana jest ona z urazami kostnymi i stawowymi a więc szeroko pojmowaną ortopedią. Tymczasem w środowisku dentystycznym coraz częściej pojawia się kwestia rehabilitacji stomatologicznej.
Czym jest ten proces, na czym polega i do kogo jest kierowany?
W ogólnym znaczeniu rehabilitacja stomatologiczna jest próbą unormowania ruchomości w obrębie żuchwy, a więc znajdujących się tam stawów skroniowo-żuchwowych. Celem tego procesu staje się usunięcie bólu i nieprzyjemnego ucisku w okolicach narządu ruchu, przywrócenie prawidłowej ruchomości oraz pełnej funkcjonalności szczęki. Rehabilitację zawsze przeprowadza doświadczona terapeutka zwykle za pomocą terapii manualnych, w skład których wchodzą najczęściej masaże. Polegają one na odpowiednim ucisku tkanek miękkich zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz ust, na skroniach, żuchwie oraz szyi a nawet na kręgosłupie (odcinek piersiowy). Aby uzyskiwać lepsze, szybsze i przede wszystkim trwalsze efekty rehabilitacji stomatologiczne terapeuta może sięgać również po specjalistyczne zabiegi. Wśród nich najczęściej wykorzystuje się krioterapię oraz jonosferę, których głównym celem jest eliminacja bólu oraz działanie przeciwzapalne.
Mimo ogromnie pozytywnego wpływu na zdrowie pacjenta i bardzo zadowalających skutków działania rehabilitacji tego typu wciąż jest ona mało popularna w Polsce
Dlatego specjaliści z tego zakresu i kliniki oraz gabinety stomatologiczne prowadzące takie terapie (np. www.Fabdent.pl) dążą do spopularyzowania tej metody leczenia. Wskazują przy tym nie tylko na doskonałe efekty działania, ale przede wszystkim pełną bezinwazyjność stosowanej metody. Terapia jest bezbolesna, nieograniczona wiekowo i w pełni bezpieczna, zwłaszcza że prócz rehabilitanta (terapeuty) jej przebieg konsultuje również stomatolog prowadzący pacjenta, protetyk, ortodonta (jeśli pacjent ma też problemy ze zgryzem) oraz oczywiście fizjoterapeuta.