Na czym polega RTG zębów?

Badania radiologiczne, czyli popularne RTG, nie ograniczają się wyłącznie do diagnostyki złamań czy uszkodzeń narządów wewnętrznych. Z powodzeniem stosowane są także w stomatologii, gdzie RTG zębów okazuje się bardzo użytecznym badaniem w leczeniu ich dolegliwości. Na czym polega RTG zębów i kiedy warto je stosować?

Charakterystyka RTG zębów

Jako badanie w pełni nieinwazyjne jest bezbolesne, a do tego umożliwia błyskawiczne poznanie stanu nie tylko zębów i szczęki, ale i całej twarzoczaszki. Po prześwietleniu dentysta jest w stanie szybko ocenić kondycję zdrowotną stawu skroniowo-żuchwowego oraz otaczających go tkanek kostnych żuchwy oraz szczęki. Badanie wykonuje się nie tylko w stacjach diagnostycznych, ale coraz częściej bezpośrednio u samych dentystów podczas jednej wizyty związanej z leczeniem uzębienia. Zasada działania RTG zębów jest identyczna jak w przypadku każdego innego prześwietlenia; nie trzeba się specjalnie przygotowywać do takiego badania.

Rodzaje badania RTG zębów

Ze względu na specyfikę badania można je podzielić na RTG wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. Pierwsze obejmują swoim obrazem niewielką przestrzeń, drugie natomiast dają o wiele większy obraz szczęki i uzębienia. Z kolei wśród rodzajów badań wyróżnia się:

– pantomograficzne RTG zębów

– RTG punktowe

– cefalogram

Badanie pantomograficzne używane jest do diagnostyki głównie próchnicy, ukrytych w dziąsłach nadliczbowych zębów czy nieprawidłowości rozwojowych w obrębie przyzębia oraz korzenia. Jest skuteczną diagnostyką przeciwnowotworową. Obraz jest bardzo dokładny, szczegółowy i pełny.

W przypadku RTG punktowego diagnosta może zrobić zdjęcie wyłącznie do maksymalnie czterech zębów, ale obraz badania jest najbardziej dokładny. Tego typu zdjęcia używa się przy leczeniu kanałowym; jest też wykorzystywane do wykrywania stanów zapalnych.

Ortodonci natomiast najczęściej wykorzystują zdjęcia cefalometryczne, które pomagają w dokładnej analizie zgryzu i wykrycia wszelkich nieprawidłowości. Powodem jest dokładność badania nie tylko w okolicach zębowych, ale też podniebienia.

Przeprowadzanie badania

W zależności od wybranego rodzaju RTG w czasie przeprowadzania badania pacjent siedzi lub leży nieruchomo. Jeśli badanie wykonywane jest starszą metodą, pacjenta ubiera się w gumowy fartuch ochronny, a kliszę ze zdjęciem umieszcza wewnątrz ust. W przypadku nowoczesnych metod RTG cyfrowego klisza zastępowana jest czujnikiem, a obraz od razu przekazywany jest do komputera. W obu przypadkach badanie jest jednak całkowicie bezpieczne dla zdrowych osób; unikać go powinny natomiast m. in. kobiety w ciąży. Więcej informacji na temat badań radiologicznych można znaleźć na stronie http://rtgzebow-warszawa.pl/

Podobne wpisy