Nie daj się udarowi mózgu! Uchroń siebie i swoich bliskich
Udar mózgu to poważny incydent neurologiczny, który może prowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu i jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności na świecie, a wg Światowej Organizacji Zdrowia drugą największą przyczyną zgonów na świecie.
Dane dotyczące udarów mózgu przerażają i od lat prowadzone są liczne kampanie profilaktyczne, dzięki którym udało się zmniejszyć ilość udarów w Polsce na przestrzeni ostatnich lat jednak nadal stanowią one istotny problem nie tylko medyczny, ale także społeczny i ekonomiczny.
Dlaczego w mózgu dochodzi do udaru?
Udar może być spowodowany przez brak dopływu krwi (udar niedokrwienny) lub krwotok (udar krwotoczny). Udary krwotoczne są spowodowane nagłym wylewem krwi do mózgu, który może być wynikiem urazu lub uszkodzonego naczynia. Natomiast udary niedokrwienne występują w 75% przypadków i są spowodowane niedrożnością naczynia spowodowaną zatykającą je skrzepliną lub nagromadzeniem się blaszki miażdżycowej, co powoduje, że do danego obszaru mózgu nie dociera odpowiednia ilość krwi wraz z tlenem.
Czynniki ryzyka udaru mózgu obejmują wiek powyżej 65. roku życia, choroby serca takie jak migotanie przedsionków, miażdżycę, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, otyłość, palenie papierosów, stres czy alkohol. Warto pamiętać, że udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn śmierci i inwalidztwa na całym świecie. Dlatego ważne jest, aby zapobiegać czynnikom ryzyka udaru mózgu oraz poddawać się regularnym badaniom.
Objawy udaru, których nie należy ignorować
Objawy udaru obejmują jednostronny paraliż kończyn, oczopląs i problemy z widzeniem, problemy z mówieniem (bełkotliwa mowa, problemy z mówieniem i rozumieniem słów), problemy ze świadomością, silny i nagły ból głowy, utrata przytomności. Chorego z objawami udaru należy ułożyć w bezpiecznej pozycji bocznej, dokonać usprawnień w celu w miarę swobodnego oddychania (rozpiąć kołnierzyk, zdjąć szalik czy krawat, otworzyć okna) i natychmiast wezwać pogotowie. Chorego pod żadnym pozorem nie zostawiamy samego, obserwujemy jego oddech i czekamy na przybycie pomocy medycznej. Jeśli zauważymy brak pulsu i oddechu, przystępujemy do sztucznego oddychania i masażu serca do czasu przybycia pogotowia.
Chory z objawami udarowymi powinien jak najszybciej znaleźć się w szpitalu. Im szybciej rozpocznie leczenie tym mniejsza będzie skala uszkodzeń w mózgu i tym samym lepsze rokowania i większa szansa na odzyskanie większej sprawności po udarze.
Jak zapobiec udarowi mózgu?
Czynniki ryzyka są nam już dobrze znane, wiemy zatem, że dbanie o siebie, swoją dietę i higienę życia jest w stanie skutecznie zminimalizować ryzyko wystąpienia udaru nawet o 80%! Stosując odpowiednią dietę bogatą w warzywa i owoce, zioła, dobrej jakości tłuszcze, a rezygnacja z żywności wysoko przetworzonej, soli, cukru, tłuszczów zwierzęcych, papierosów i alkoholu jest w stanie uchronić nas nie tylko przed udarem mózgu, ale także przed wieloma innymi chorobami. Aktywny styl życia i ograniczenie sytuacji stresowych to ważne elementy zdrowego życia, które powinniśmy zacząć wprowadzić jak najszybciej, aby uchronić się przed śmiertelnymi chorobami i cieszyć się zdrowym i długim życiem.