Odpowiednia higiena i bezpieczeństwo w gabinecie stomatologicznym

Odpowiednia higiena i bezpieczeństwo w gabinecie stomatologicznym

31 maja, 2021 0 przez admin

Wielu pacjentów, którzy przychodzą do stomatologów, zwraca szczególną uwagę na czystość i sterylność gabinetu, do którego przychodzą. Jeśli budzi ona jakiekolwiek wątpliwości, to jest prawie pewne, że taki pacjent nie wróci ponownie, gdyż brak odpowiedniej higieny i niesterylny sprzęt, bezpośrednio zagrażają zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Nie można zatem tematu bagatelizować ani pójść na skróty. Każda procedura powinna zostać zachowana i wykonana z pełną odpowiedzialnością.

Nie można tutaj mówić, że to aspekt tylko i wyłącznie wizualny, ale kiedy pacjent wchodzi do gabinetu, a stomatolog sprząta dopiero po poprzednim pacjencie, z pewnością nie wzbudzi tym swojej sympatii. Przed zaproszeniem następnego pacjenta należy uprzątnąć gabinet i wszystkie materiały dla stomatologów i produkty stomatologiczne jednorazowego użytku powinny zostać wyrzucone zanim następny pacjent zostanie wprowadzony do gabinetu. Jedyną różnicą może stać się sprzęt, który może zostać poddany sterylizacji na oczach pacjenta, to bardzo mocno buduje zaufanie na linii pacjent-stomatolog, które przełoży się z pewnością na chęć pozostania w danym gabinecie na dłużej. 

Odpowiednie produkty do sterylizacji narzędzi, czyli bogaty asortyment stomatologiczny, to podstawa dla prawidłowo funkcjonującego gabinetu. Odpowiednie utrzymanie czystości wyeliminuje możliwość zarażenia się chorobami przenoszonymi przez kontakt ze śliną, czy krwią, a warto nadmienić, że są to jedne z najgroźniejszych chorób, jakich możemy doświadczyć. Pacjenci bardzo lubią czuć się bezpiecznie i pewnie w trakcie trwania wizyty. 

Jednym z elementów, na które bardzo łatwo będzie zwrócić uwagę nawet niewprawionemu oku łatwo będzie dostrzec takie małe i drobne detale jak odpowiednio częsta wymiana rękawiczek jednorazowych oraz dbanie o to, że przy każdym dotknięciu elementów, które nie mogą pozostać dokładnie sterylne z różnych powodów, rękawiczki są zmieniane na nowe i czyste. 

Równie istotna jest sterylizacja narzędzi, którą umożliwia autoklaw. Prawidłowo wysterylizowane narzędzia są pozbawione jakichkolwiek bakterii. Narzędzia są najbardziej inwazyjnym elementem, z jakim ma kontakt pacjent, dlatego ich odpowiednia sterylizacja, a także prawidłowe przechowywanie – co jest równie ważne! – należy zwrócić szczególną uwagę. 

Trzeba także zwrócić uwagę na odpowiednią segregację odpadów. Odpady medyczne powinny być segregowane osobno niż zwykłe odpady, trzymane w odpowiednich przeznaczonych do tego pojemnikach, które zabezpieczają rozlanie się płynów czy zanieczyszczenie środowiska poprzez chemikalia. 

Ważną kwestią jest również odpowiednia dbałość o czystość miejsc takich jak fotel zabiegowy czy blaty oraz podłogi. Specjalnie przeznaczone do tego środki są w stanie nie tylko odpowiednio wyczyścić te miejsca. Niektóre z nich zawierają substancje zapachowe, które są w stanie delikatnie odświeżyć zapach w gabinecie.