Olejek cytrynowy jako naturalny środek dezynfekcyjny

Olejek cytrynowy jako naturalny środek dezynfekcyjny

28 grudnia, 2020 0 przez admin

Myślałaś zawsze, że cała moc cytryny ukryta jest w miąższu? Nie do końca miałaś rację. Na powierzchni skórki cytryny zauważyć możesz małe kropeczki. To właśnie w nich ukryta jest cała moc olejków eterycznych tego owocu.

Tłoczone a nie destylowane

Olejki cytrusowe stanowią wyjątkową grupę olejków eterycznych. Są one bowiem tłoczone a nie destylowane. Wynika to między innymi z tego, gdzie zlokalizowane są olejki eteryczne tego owocu. Olejek cytrynowy pozyskuje się z małych zbiorniczków ukrytych w skórce cytryny. Olejek powstaje więc w wyniku wciśnięcia go ze skórki. Oczywiście jego jakość zależy od rodzaju owocu. Jedna z najlepszych odmian produkowana jest z sycylijskich cytryn. Olejek ten ma wyjątkowo silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Dlatego też chętnie jest wykorzystywany do produkcji domowych środków odkażających, które w obecnej rzeczywistości są szczególnie cenne.

Jak przygotować domowy ocet cytrynowy?

Do tworzenia domowych detergentów możesz oczywiście wykorzystać olejek eteryczny w butelce, możesz jednak spróbować także samodzielnej produkcji takiego olejku z myślą o wykorzystaniu go w pracach domowych.

Potrzebować będziesz słoiczka (im większy, tym lepiej bo zmieścisz tam więcej cytryn), do którego wrzucać powinnaś skórki z cytryny, najlepiej ściągnięte z niej za pomocą obieraczki. Następnie powinnaś zalać je razem z kilkoma goździkami octem winnym, jabłkowym lub herbacianym. Ważne, aby wszystkie skórki dokładnie zostały zalane octem. Słoiczek powinnaś zakręcić i odstawić na 1,5 tygodnia. W międzyczasie możesz nim delikatnie potrząsnąć. Następnie przecedź całość, możesz nawet jeszcze dokładnie wycisnąć skórki, aby oddały jak najwięcej olejku.

Do sprzątania możesz połączyć taki cytrynowy ocet z ciepłą wodą w stosunku 1:1. Idealnie sprawdzi się jako środek czyszczenia blatów w kuchni. Nie będziesz się już bała, że zostaną na nim jakieś chemiczne substancje. Do wody i octu możesz dodać także łyżeczkę mydła w płynie. Takim roztworem przemyjesz szafki, uchwyty, klamki.

Naturalny środek dezynfekujący z olejkiem cytrynowym

Jeśli nie masz czasu na przygotowanie octu cytrynowego, jak w powyższym przepisie, zawsze możesz wykorzystać gotowy olejek cytrynowy. Świetną mieszankę stworzysz, łącząc po 15-30 kropli olejku cytrynowego i z drzewa herbacianego z 100 ml naturalnego octu. Tutaj ponownie rekomenduje się przede wszystkim ocet jabłkowy lub winny. Ewentualnie zamiast octu możesz dodać 40% alkohol albo mieszankę octu i alkoholu w stosunku 1:1. Po wymieszaniu wszystkich składników, możesz przelać je do butelki ze spryskiwaczem i wykorzystać do dezynfekcji wszystkich płaskich powierzchni. Zanim jednak zaczniesz dynamicznie czyścić wszystko, co masz pod ręką, zrób test na każdej z czyszczonych powierzchni. Pamiętaj, że mocny olejek eteryczny może sprawić, że cała mieszanka wejdzie w reakcję z materiałem.