Regeneracja kości w stomatologii

Implanty stomatologiczne, mosty porcelanowe bądź ruchome protezy to skuteczne sposoby na uzupełnienie braków w uzębieniu.

Niestety może okazać się jednak, że braki w kośćcu szczęki mogą być przyczyną trudności w znalezieniu odpowiedniego fundamentu pod odbudowę zęba przy pomocy opisywanych wyżej sposobów. Na szczęście istnieją nowe technologie, dzięki którym możliwe jest uzupełnienie braków w uzębieniu. Podniesienie dna zatoki (sinus lift), przeszczep kości oraz sterowana regeneracja kości (GBR) dają szanse pacjentom na odzyskanie pięknego uśmiechu.

Podniesienie dna zatoki (sinus lift)

Sinus lift to zabieg chirurgiczny polegający na wprowadzeniu materiału kościozastępczego pod wyścielającą zatokę szczękową błonę śluzową. Efektem tego zabiegu jest zwiększenie ilości kości wyrostka zębowego w bocznym odcinku szczęki. To przekłada się bezpośrednio na poprawę warunków kostnych w jamie ustnej. Zabieg podniesienia dna zatok szczękowej przeprowadzany jest z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego.

Przeszczep kości

Autogenny przeszczep kości polega na pobraniu kości z żuchwy lub bródki pacjenta i przeniesienie jej do miejsca biorczego, w którym występuje deficyt kości.

Sterowana regeneracja kości

Sterowana regeneracja kości jest zabiegiem, podczas którego z pomocą specjalnych preparatów kościotwórczych lub kościozastępczych, tworzy się dla regenerującej się tkanki kostnej odpowiednie “rusztowanie”. Celem tego procesu jest wytworzenie odpowiedniej ilości tkanki kostnej umożliwiającej m.in. wszczepienie tytanowych implantów.

Jakie są przyczyny zaniku tkanki kostnej?

Zanik tkanki kostnej może mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest choroba przyzębia, która powoduje namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych i prowadzi do niszczenia tkanki kostnej wokół zęba. Przyczyną zaniku tkanki kostnej może być również uraz, w wyniku którego osoba po utracie zęba traci również tkankę, w której tkwił ząb. Tkanka kostna zanika również po utracie zębów. Jeśli bowiem w wyrostku nie ma zęba pełniącego swoje funkcje, wówczas w jego miejscu zaczyna się proces destrukcji.

Więcej informacji na temat regeneracji kości w stomatologii znajdziemy pod adresem http://www.implanty-warszawa.pl/o_implantach-4.html

Podobne wpisy