Smaczne jedzenie bez laktozy

Smaczne jedzenie bez laktozy

18 grudnia, 2020 0 przez admin

Dieta wykluczająca najbardziej popularne produkty spożywcze może wydawać się bardzo uciążliwa. Ale w praktyce jedzenie na przykład bez laktozy wcale nie oznacza rezygnacji z ulubionych dań i sięgania jedynie po trudne i wyszukane przepisy. Wystarczy wybrać alternatywę dla tradycyjnych przetworów mlecznych i znów cieszyć się smakiem pysznych potraw i deserów.

Produkty bez laktozy są dziś dostępne niemal w każdym sklepie, dlatego nie musimy obawiać się, że ich zakup będzie dla nas problematyczny czy wręcz niemożliwy. Jednak, żeby lepiej poznać ten asortyment, warto dowiedzieć się, kiedy tak właściwie powinniśmy go wybrać i co dokładnie znajdziemy w sklepach.

Kiedy sięgnąć po produkty bez laktozy?

Nie zawsze dieta, którą praktykujemy od wielu lat w pełni nam służy. Czasami przychodzi taki moment, że musimy ją zmienić, aby jeszcze lepiej dopasować ją do aktualnych potrzeb naszego organizmu. Może się bowiem okazać, że mamy problem z przyswajaniem i trawieniem niektórych substancji, co powoduje różne nieprzyjemne dolegliwości zdrowotne.

Najważniejszym wskazaniem, aby w naszej diecie zagościła żywność bez laktozy jest nietolerancja tego składnika. Większość osób, u których potwierdzono to schorzenie może jednak spożywać niewielkie ilości laktozy bez obaw o swoje zdrowie. Tylko w najcięższych przypadkach konieczna jest całkowita rezygnacja z produktów mlecznych i wybieranie ich roślinnych odpowiedników.

Jeśli nie mamy stwierdzonej nietolerancji, ale po zjedzeniu tradycyjnych przetworów mlecznych pojawiają się bóle brzucha, wzdęcia albo problemy skórne, wówczas również warto przetestować żywność bez laktozy. Już po kilku dniach po zmniejszeniu ilości tego cukru mlecznego w diecie nasz organizm może poczuć się lepiej i powoli wracać do dawnej formy bez konieczności całkowitej zmiany dotychczasowego sposobu żywienia.

Jak jeść bez laktozy na co dzień?

Każdy z nas ma swoje ulubione dania bez których nie wyobraża sobie codziennego menu. Co zrobić, gdy jest ono zdominowane przez produkty mleczne, a my sami nie chcemy z nich w pełni rezygnować?

Odpowiedź jest prosta – zastąpmy je ich odpowiednikami bez laktozy, dostępnymi  między innymi w sklepach Kaufland (więcej informacji na stronie  https://www.kaufland.pl/asortyment/k-classic-bez-laktozy.html). Bez problemu znajdziemy tam:

– mleko,
– kefiry,
– jogurty,
– masła
– sery.

Tak różnorodny asortyment pozwala nam praktycznie od razu zmniejszyć ilość laktozy w spożywanych posiłkach, a jednocześnie nie wywracać do góry nogami ustalonego i sprawdzonego sposobu odżywiania. Nie musimy się też obawiać, że z naszych stołów znikną pyszne owsianki, jogurty z owocami, białe sosy czy kawa z mlekiem. Dieta eliminacyjna, nawet jeśli dotyczy najbardziej popularnych składników, wcale nie musi być dziś problematyczna i uciążliwa. Wystarczy tylko świadomie wybierać odpowiednią żywność i bez obaw włączać ją do swojego menu.