Sposoby na przyśpieszenie metabolizmu organizmu
Metabolizm, czyli przemiana materii to skomplikowany proces, w którym biorą udział hormony i enzymy. Zależy on od wielu czynników. Znaczenie mają tutaj między innymi: płeć, wiek, geny, tryb życia i dieta. Według badań mężczyźni podczas odpoczynku spalają kalorie szybciej niż kobiety. Znaczący spadek metabolizmu widoczny jest u osób po czterdziestym roku życia. Także geny odpowiadają za prędkość, z jaką przetwarzamy materię. Choć na te czynniki nie mamy wpływu, to jednak jest także wiele działań, które możemy podjąć, aby organizm szybciej spalał kalorie.
Niezbyt intensywny wysiłek fizyczny
Dla nikogo nie jest tajemnicą, że wysiłek fizyczny powoduje przyśpieszenie metabolizmu. Jednak podejmując aktywność, należy pamiętać, że ćwiczenia nie powinny być zbyt wyczerpujące. Wiele osób zakłada, że im intensywniejsze ćwiczenia, tym szybsza przemiana materii. Tymczasem duży wysiłek powoduje spowolnienie spalania kalorii, gdyż organizm mobilizuje się, aby podołać obciążeniu, które na niego nakładamy.
Badania pokazują, że najwięcej kalorii jest spalanych podczas umiarkowanej aktywności fizycznej. Mówi się, że po skończonych ćwiczeniach osoby, które chcą zrzucić wagę, powinny czuć się jedynie umiarkowanie zmęczone. Chcąc ćwiczyć więcej, bez uczucia zmęczenia warto sięgnąć po suplementy diety, które zawierają korzeń żeń-szenia takie jak Mega Flavon. Zawarte w nim ginsenozydy pozytywnie wpływają na kondycję fizyczną.
Odpowiednia dieta
Odpowiednio skomponowana dieta to kolejny sposób na przyśpieszenie metabolizmu. Warto zadbać o produkty z dużą zawartością białka. Może ono spowodować szybszą nawet o 25% przemianę materii. Białko składa się z aminokwasów, których trawienie jest dla organizmu swoistym wyzwaniem, aby mu podołać, nasze ciało czerpie niezbędną energię z tłuszczy i węglowodanów. To oznacza, że szybciej spalamy kalorie.
W diecie, która ma przyśpieszać metabolizm, nie może zabraknąć ostrych przypraw. Okazuje się bowiem, że mogą one przyśpieszyć spalanie kalorii o 10 – 20%. Warto doprawiać potrawy pieprzem bogatym w piperyny, chilli zawierającą kapsaicyny czy imbirem, w którym znajdziemy gingerol przyśpieszający spalanie tłuszczu na organach wewnętrznych i brzuchu.
Budując jadłospis, należy pamiętać o różnorodności pokarmów i nie spożywać więcej niż dzienna dawka pokrywająca zapotrzebowanie organizmu na białko. Z jedzeniem powinniśmy przyjmować wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne. Jeśli mamy obawy, że nie dostarczamy ciału wszystkiego, co jest mu potrzebne to prawidłowego funkcjonowania, warto sięgnąć po naturalne suplementy diety takie jak Mega Flavon.
Właściwe nawyki żywieniowe
Odpowiednio ułożony jadłospis to dopiero połowa sukcesu, należy zadbać też o odpowiednie przyzwyczajenia co do sposobu odżywiania. Powinniśmy spożywać posiłki częściej, ale w mniejszych ilościach. Naukowcy zalecają jedzenie co 3 – 4 godziny. Spożywanie obfitych posiłków w dużych odstępach czasu powoduje, że metabolizm zwalnia. Organizm zaczyna magazynować energię w postaci tłuszczu na wypadek, gdyby musiał znów głodować. Zawsze należy też zjadać obfite, bogate w błonnik śniadania.
Odpowiedź na pytanie, jak przyśpieszyć metabolizm organizmu, jest w zasadzie jedna: prowadzić zdrowy tryb życia.