Tempura – co warto o niej wiedzieć? Jak serwować dania w tempurze?

Tempura to chętnie wybierany sposób na przyrządzenie dań – sięgają po nią szefowe i szefowie kuchni praktycznie z całego świata, choć największą popularnością tempura cieszy się oczywiście w kuchni azjatyckiej. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej potrawom w tempurze i sprawdzimy, co jest kluczem do ich doskonałego przyrządzenia.

Tempura – jak przygotować najlepsze ciasto?

Tempura to szybki sposób na zaserwowanie pysznych, chrupiących mięs i owoców morza, a także produktów wegańskich, w tym warzyw. Jest łatwa w przygotowaniu, a efekty jej zastosowania są nierzadko spektakularne. A jak przygotować ciasto na tempurę? O czym warto pamiętać?

Przygotowanie ciasta na tempurę jest proste zarówno dla wprawionych mistrzów kulinariów, jak i dla osób dopiero uczących się fachu. Tempura (ciasto) swoją konsystencją przypomina trochę ciasto na naleśniki. Składa się z mieszanki dwóch mąk – pszennej i kukurydzianej (a opcjonalnie skrobiowej zamiast kukurydzianej) oraz bardzo zimnej, wręcz lodowatej wody. Ciasta na tempurę nie miksujemy, tylko korzystamy z jego naturalnej konsystencji z zwartością grudek, aby jednocześnie uniknąć uwalniania glutenu. Kluczowe jest jednak to, żeby ciasto na tempurę zostało odpowiednio schłodzone przed przystąpieniem do procesu panierowania.

Tempura – jak panierować i jak serwować? Po jakie dodatki warto sięgnąć do dań w tempurze?

Wybrane produkty mięsne lub wegańskie należy bardzo dokładnie osuszyć przed panierowaniem. Panierując, warto również uważać, aby nie ocieplić za bardzo gotowego ciasta. Można skorzystać z kostek lodu w celu utrzymania odpowiednio niskiej temperatury surowca. Sam proces panierowania polega na szybkim zanurzeniu wybranych składników w cieście, a następnie wrzuceniu ich do mocno rozgrzanego tłuszczu. Tempura wymaga smażenia w jakościowej fryturze lub oleju o wysokim punkcie dymienia. Istotne jest także to, aby nie wrzucać zbyt wielu panierowanych kawałków do tłuszczu w tym samym czasie – w przeciwnym razie temperatura smażalnika spadnie, tak samo jak satysfakcja ze smaku usmażonego dania. Gotowe przysmaki w tempurze serwujemy z wybranymi dodatkami. To między innymi słynny sos mirinu lub dashi.

Podobne wpisy