Testosteron – nadmiar i niedobór testosteronu u mężczyzn
Testosteron występuje zarówno w organizmie kobiety jak i mężczyzny. Jaki jest odpowiedni poziom testosteronu? Jakie są skutki niedoboru testosteronu, a jakie są skutki nadmiaru testosteronu? O tym wszystkim przeczytasz poniżej.
Testosteron powstaje w jądrach, jajnikach oraz w nadnerczach. Za jego prawidłową produkcję odpowiada przysadka mózgowa. Jego główną rolą jest natomiast odpowiadanie za wykształcenie drugorzędowych cech płciowych u człowieka. Testosteron posiada wiele funkcji w ludzkim organizmie, dlatego należy zadbać o jego prawidłowy poziom. Ile wynosi norma testosteronu? Jakie konsekwencje niesie za sobą nadmiar bądź niedobór testosteronu? Jak osiągnąć odpowiedni poziom testosteronu? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Rola testosteronu w organizmie
Testosteron występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku płci żeńskiej testosteron odpowiada za wytrzymałość kości, właściwy poziom libido oraz prawidłowe funkcjonowanie jajników.
Testosteron jest najważniejszym, z punktu widzenia funkcjonowania organizmu, męskim hormonem płciowym. Do jego zadań należą: obniżanie barwy głosu, rozwój, wzmacnianie kości, produkowanie plemników, utrzymywanie prawidłowego popędu seksualnego, powiększenie oraz rozwój jąder i członka, budowanie masy mięśniowej, a także zapewnienie owłosienia łonowego, owłosienia twarzy oraz zwalczanie problemów z łysieniem.
Zarówno nadmiar, jak i niedobór testosteronu jest zły i dlatego należy niezwłocznie rozpocząć jego przywracanie do normy.
Nadmiar testosteronu – możliwe skutki u mężczyzn
Nadmiar testosteronu nie jest odnotowywany zbyt często. Gdy jednak wystąpi, możesz go poznać, między innymi po takich objawach, jak: zmniejszenie rozmiaru jąder, niewielka ilość plemników, impotencja, zawał serca, chora wątroba, rozrost prostaty, opuchlizna nóg, trądzik, nadciśnienie tętnicze, dość wysoki poziom cholesterolu, bezsenność, przybieranie na wadze, wzrost masy mięśniowej, częste bóle głowy, wahania nastroju, agresja czy urojenia.
U kobiet nadmiar testosteronu objawia się natomiast niepłodnością, nieregularnym cyklem menstruacyjnym, depresją, łysieniem androgenowym, przybieraniem na wadze oraz nadmiernym owłosieniem ciała.
W związku z tym, że testosteron buduje masę mięśniową, sięgają po niego sportowcy, zwłaszcza kulturyści. Testosteron w nadmiarze może zbudować masę mięśniową, a powstałe pod jego wpływem przyrosty mogą być dobrej jakości. Należy jednak pamiętać, że nadmiar testosteronu w organizmie prowadzi do różnych skutków ubocznych. Powodem tego jest zatrzymanie naturalnej produkcji testosteronu, na przykład poprzez przyjmowanie testosteronu w formie iniekcyjnej. W takim przypadku kulturysta zauważy u siebie skutki uboczne związane z niedoborem testosteronu, o czym przeczytasz poniżej.
Skutki niedoboru testosteronu u mężczyzny
W przypadku, gdy twój organizm produkuje za mało testosteronu, co jest bardzo niebezpieczne, możesz u siebie dostrzec m.in. spadek masy mięśniowej, zmniejszenie owłosienia na ciele, zmniejszenie rozmiaru jąder, spadek libido, osłabienie kości, powiększenie piersi, problemy z koncentracją, uderzenia gorąca, nadwrażliwość czy nawet obniżenie nastroju.
Właśnie dlatego, jeżeli masz problemy z prawidłową produkcją testosteronu, koniecznie rozważ jej leczenie i nie dopuść do tego, że właściwe funkcjonowanie twojego organizmu zostanie zachwiane.
Sposoby zwiększenia poziomu testosteronu
Istnieje sporo sposobów na pobudzenie produkcji testosteronu. Jeżeli zobaczysz u siebie objawy niedoboru testosteronu, zacznij od wykonania badania poziomu wolnego testosteronu. Dzięki temu dowiesz się czy masz nadmiar testosteronu, czy masz niedobór testosteronu. Jeżeli okaże się, że masz za mało tego środka w swoim organizmie, rozważ zmianę stylu życia, to znaczy zacznij uprawiać sport, zmień swoją dietę, sięgnij po suplementy diety albo rozważ testosteron w tabletkach.
W rzeczywistości walka z niedoborem testosteronu nie należy do trudnych. Należy jedynie zdać sobie sprawę z problemu i znaleźć w sobie siłę, aby go zlikwidować ze swojego życia. W tym celu najlepiej skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą oraz określić swój plan działania.