Trądzik różowaty. Kiedy występuję i jakie są jego objawy?

Trądzik różowaty jest chorobą skóry i pojawia się między trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Występuję głównie w okolicach nosa i sąsiadujących częściach policzków. Schorzenie to częściej występuje u kobiet, jeśli jednak pojawi się u mężczyzn, to wystąpi o nasilonym przebiegu. Trądzik często pojawia się u osób o niebieskich oczach i naturalnie jasnych włosach.

Przyczyny trądziku różowatego

Przyczyn choroby jest wiele. Od tego czy akurat ciebie dopadnie trądzik różowaty zależą Twoje indywidualne predyspozycje genetyczne. Wywołać trądzik tego typu mogą też niektóre choroby układu pokarmowego czy nadciśnienie tętnicze. Główną jednak przyczyną są (tak jak w przypadku trądziku pospolitego) zaburzenia hormonalne.

Po czym poznać, że to właśnie trądzik różowaty?

Jak rozpoznać objawy tej choroby? Otóż trądzik różowaty rozpoczyna się od małych (czasem nawet niewidocznych) zaczerwień twarzy (nos, broda, policzki, czoło). Jeśli nie zareagujesz w tym momencie to zaczerwienienia przekształcą się w grudki i krostki, którym zazwyczaj towarzyszą świąd i pieczenie. Kolejnym objawem jest to, że skóra (jeśli jest bardzo wrażliwa) zacznie się łuszczyć i pojawią się pajączki, czyli rozszerzone naczynia krwionośne. Najbardziej zaawansowane stadium trądziku różowatego przybiera postać zapalnych guzków i nacieków. U mężczyzn zaś może nastąpić przerost guzowaty całego nosa.

Trądzik tego typu może nawracać przez kilka lat, zdarzają się jednak jednorazowe wysypy. Ważne jest by zareagować w odpowiednim momencie, a nie czekać na rozwój choroby.

Czynniki, które szkodzą trądzikowi

Nie masz pojęcia jak bardzo nieświadomie możesz sobie zaszkodzić i przyśpieszyć rozwój trądziku różowatego. Bardzo szkodliwy jest wpływ ciepła, a więc gorące napoje i potrawy czy zwykła para wodna podczas gotowania. Stres, alkohol oraz spożywanie pikantnych potraw też raczej nie pomogą, tylko nasilą objawy choroby. Niekorzystna jest też nagła zmiana temperatury (słońce, deszcz, wiatr, mróz). Należy unikać kosmetyków, które zawierają alkohol, ponieważ dodatkowo podrażnią twarz.

Pamiętaj, nie czekaj zbyt długo z wizytą u dermatologa. Ważne jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia w szybkim czasie. Nieleczony trądzik różowaty może doprowadzić do powikłań typu: zapalenie spojówek czy brzegów powiek lub zapalenie rogówki i tęczówki. O okropnym wyglądzie twarzy nie wspomnę.

Podobne wpisy