Wodorotlenek wapnia w gabinecie dentystycznym

Wodorotlenek wapnia to niezastąpiony związek chemiczny, którego rola w gabinecie dentystycznym wykracza poza standardowe procedury stomatologiczne. Ten proszek, przeznaczony do sporządzania past do wypełnień stomatologicznych, ma szerokie zastosowanie i dostarcza wielu korzyści pacjentom. W niniejszym artykule omówimy różnorodne aspekty stosowania wodorotlenku wapnia w stomatologii oraz jego znaczenie dla zdrowego uśmiechu.

Wypełnienia stomatologiczne

Wodorotlenek wapnia jest kluczowym składnikiem past do wypełnień stomatologicznych. W celu przygotowania pasty mieszamy go z solą fizjologiczną lub wodą destylowaną, uzyskując substancję o luźnej konsystencji. Tak uzyskaną pastę należy umieścić w kanale zębowym. Podczas utrwalania dochodzi do stopniowego uwalniania jonów wapnia oraz jonów wodorotlenowych. Przygotowane wypełnienie rozpuszcza żywą miazgę pozostałą po zabiegu ekstyrpacji.

Właściwości i zastosowanie wodorotlenku wapnia w proszku

Wodorotlenek wapnia stymuluje komórki miazgu do wtwarzania blizny zębinowej i zębiny reparacyjnej. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, co jest kluczowe w stomatologii. Jony wodorotlenowe uwalniane przez ten preparat pomagają zwalczać szkodliwe bakterie, co sprzyja ogólnemu zdrowiu jamy ustnej. Dzięki swoim właściwościom wodorotlenek wapnia może być stosowany do:

  1. stałego wypełnienia kanałów zębów mlecznych, 
  2. wykonywania opatrunków wspierających remineralizację odwapnionej zębiny, 
  3. tymczasowego wypełnienia kanału zęba, co wspiera odbudowę kości podczas długotrwałego leczenia, 
  4. leczenia zakażonych kanałów zębowych, 
  5. wykonywania opatrunków osłaniających miazgę, 
  6. wypełnienia kanałów zębowych w przypadku złamania korzenia wewnątrz zębodołu, 
  7. pokrycia miazgi pierwszą warstwą materiału izolującego w celu ochorny tkanki zębowej podczas leczenia próchnicy głębokiej, 
  8. wysuszania kanałów w przypadku wysięków zapalnych,
  9. wypełnienia wierzchołków korzeni przy zastosowaniu metody biologicznego zamknięcia otworów wierzchołkowych.

Jak widać, wodorotolenek wapnia to niezbędny eleement wyposażenia każdego gabinetu stomatologicznego. Warto więc zawsze mieć go w zapasie.

Podobne wpisy