Zaburzenia odżywiania u dzieci

Zaburzenia odżywiania u dzieci są bardzo częstym zjawiskiem. Mogą się one objawiać w różny sposób od przejadania, do braku apetytu, niechęci do jedzenia. Gdy zauważymy, że u naszego dziecka może występować zaburzenie odżywiania powinniśmy jak najszybciej zgłosić się po poradę do lekarza psychologa.

Zaburzenia odżywiania u dzieci są bardzo częstym zjawiskiem. Mogą się one objawiać w różny sposób od przejadania, do braku apetytu, niechęci do jedzenia. Gdy zauważymy, że u naszego dziecka może występować zaburzenie odżywiania powinniśmy jak najszybciej zgłosić się po poradę do lekarza psychologa. Dzięki szybkiej interwencji dziecko uniknie ciężkich chorób takich jak bulimia, czy anoreksja. Dlatego tak ważne jest obserwowanie diety naszego malucha.

Jakie są objawy zaburzenia odżywiania u dzieci?

Jednym z najczęstszych objawów jest niedożywienie dziecka. Maluch odmawia jedzenia, bardzo wzbrania się przed jedzeniem poprzez płacz, czy nawet krzyk.

Innym objawem jest jedzenie przez dziecko przedmiotów, których nie można spożywać np. kreda.

Dziecko często może wykazywać strach przed połykaniem. Może to być spowodowane tym, że dziecko krztusiło się w przeszłości, lub chorowało np. na zapalnie gardła.

Kolejnym objawem jest to, że dziecko je bardzo wybiórczo.

Co zrobić by zapobiec zaburzeniom odżywiania?

Nie karać dziecko za to, że nie je, ponieważ w ten sposób będzie myślał, że jedzenie jest zagrożeniem. Dziecko ma prawo nie chcieć czegoś zjeść i powinniśmy dać mu samodzielnie interpretować potrzeby organizmu. Dobrze jest uświadomić dziecko jakie są konsekwencje zbyt małego przyjmowania pokarmu, przy czym nie krytykować go i nie oceniać jego preferencji. Dać dziecku możliwość zdobywania nowych doświadczeń w jedzeniu. Nie wmawiać mu, że coś mu nie posmakuje dlatego, że my tego nie lubimy.

Pamiętajmy nie możemy lekceważyć pierwszych oznak zaburzenia odżywania, gdyż mogą one prowadzić do znacznie gorszych chorób. W razie jakichkolwiek wątpliwości zgłoś się do specjalisty. A jak wygląda taka wizyta u psychologa dziecięcego?:

Pierwsze spotkanie odbywa się z samymi rodzicami, kolejne już z dzieckiem. Podczas pierwszego spotkania, psychoterapeuta przeprowadza z rodzicami wywiad, który obejmuje informacje na temat rozwoju dziecka, sytuacji rodzinnej, funkcjonowania w środowisku szkolnym. Pozwala on na rozpoznanie problemu z jakim zgłaszają się rodzice . Psychoterapia anoreksji i bulimii prowadzona jest w formie 45 min. sesji, 1 raz w tygodniu.

Podobne wpisy